Електронні наукові видання медичної тематики: соціально-комунікаційний підхід

Класичний приватний університет

Розглянуто електронні наукові видання медичної тематики; наголошено на таких їхніх перевагах: оперативності, доступності, можливості швидкого пошуку. Характерними ознаками електронних видань є гіпертекстовість, динамічність, доступ­ність широкому колу читачів в усьому світі, наявність в електронних базах даних та системах індексації, що підвищує відвідуваність та кількість переглядів статей; можливість швидкого оновлення сайту, оперативного пошуку, випуску статей у міру надходження, зручне редагування навіть після публікації. Визначено, що з соціаль­нокомунікаційного погляду актуальним є питання забезпечення потреб наукової спільноти за допомогою електронних наукових видань, зокрема й медичної тематики.

Виявлено спільні та відмінні риси таких електронних наукових журналів медичної тематики: “Запорізький медичний журнал” (Україна), “Саратовський науково-ме­дичний журнал” (Росія), “Новини хірургії” (Білорусь), “Братиславський медичний жур­нал” (Словаччина), “Журнал охорони здоровя суспільства” (Journal of Public Health – Великобританія), “Європейська геріатрія” (European geriatric medicine – Франція), “Терапевт” (Der Internist – Німеччина), “Пластична хірургія Іберо-Латиноамери­канської” (Cirugіa Plаstica Iberolatinoamericana – Іспанія).

Перелічені видання проаналізовано за такими критеріями: мова видання, періодичність, режим доступу, обсяг статті, рецензування, редагування, імпакт-фактор, вимоги до статей, структура статті, структура тексту наукової статті, вимоги до оформлення, форма подачі рукопису, сайт видання.

У результаті проведеного дослідження встановлено, що у вимогах до авторів електронних наукових видань медичної тематики, які публікуються в Україні, Росії, Білорусі, більше уваги приділяється структурі та оформленню статей на відміну від видань Великобританії, Франції, Німеччини. Натомість у західноєвропейських журналах значна увага приділяється правовим основам, фінансуванню, уникненню конфлікту інтересів та дотриманню етичних правил. Доступ до журналів Великобританії, Франції, Німеччини за передплатою, хоча автори можуть сплатити безкоштовний доступ для читачів.

1. Bratislava Medical Journal [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.elis.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=75:bmj&catid=4:journals.

2. Cirugía Plástica Iberolatinoamericana [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.ciplaslatin.com.

3. Der Internist [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.springer.com/medicine/internal/journal/108.

4. European geriatric medicine [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.em-consulte.com/revue/EURGER/presentation/european-geriatric-medicine).

5. Journal of Public Health [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.jpubhealth.oxfordjournals.org.

6. Бессараб А. О. Періодичні наукові фахові видання у сфері сучасної наукової комунікації : автореф. дис. ... канд. наук із соц. ком. : 27.00.04 / А.О. Бессараб; Класич. приват. ун-т. – Запоріжжя, 2012. – 20 c.

7. Влох Р. О. Система оцінки українських фахових видань / Р.О. Влох // Бюлетень вищої атестаційної комісії України. – 2009. – № 1. – С. 20–26.

8. Воробйов К. П. Формат сучасної журнальної публікації за результатами клінічного дослідження. Ч. 2. Міжнародні рекомендації / К. П. Воробйов // Морфологія. – 2009. – Т. ІІІ. – № 1. – С. 77–85.

9. Запорізький медичний журнал [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.zmj.zsmu.edu.ua.

10. Зелінська Н. В. Поетика приголомшеного слова (Українська наукова література ХІХ – початку ХХ ст.) / Н. В. Зелінська. – Л. : Світ, 2003. – 352 с.

11. Корнєєв В. М. Стандартизація документування наукових конференцій / В. М. Корнєєв // Наукові записки Інституту журналістики. – К., 2010. – Т. 39. – С. 230–233.

12. Новости хирургии [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.surgery.by.

13. Різун В. В. Начерки до методології досліджень соціальних комунікацій [Електронний ресурс] / В. В. Різун // Електронна бібліотека Інсти­туту журналістики. – 2011. – 12 лютого. – Режим доступу: http://journlib.univ.kiev.ua/ Nacherky_do_metodologiyi.pdf.

14. Саратовский научно-медицинский журнал [Электронный ресурс]. – Режим доступу: www.ssmj.ru.