Ухвала

Ухвала

XIII Міжнародної наукової конференції

«Проблеми української термінології СловоСвіт 2014»

м. Львів, Національний університет «Львівська політехніка», 25–27 вересня 2014 р.

 

●   Звернутись до Президента України, Прем’єр-міністра України, Голови ВР України не приймати поправки до Конституції України щодо надавання особливого статусу російській мові на теренах Донбасу.

●   Звернутись до ВР України із пропозицією в обов’язковому порядку залучати фахівців-термінологів до редагування нових законодавчих актів і документів.

●   Звернутись до Кабінету міністрів України із пропозиціями:

– створити спеціалізоване державне видавництво «Українська мова», яке б готувало й видавало термінологічні й загальномовні словники;

●   Звернутись до Міністерства освіти і науки України із пропозиціями:

– забезпечити неухильне провадження навчального процесу українською мовою в усіх вишах;

– в освітній практиці університетів запровадити спецкурси з термінознавства та наукової термінології;

– запровадити обов’язкову мовно-термінологічну експертизу всіх текстів підручників і посібників для середньої, середньо-спеціальної та вищої школи;

– планувати науково-дослідчу працю для створювання термінологічних словників з українськомовною частиною;

– запровадити щорічну премію за кращий термінологічний словник української мови;

– віднайти кошти для створення термінологічного порталу на базі інтернетсторінки Технічного комітету стандартизації науково-технічної термінології Міністерства освіти і науки й Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

●   Звернутись до НАН України із пропозицією відновити діяльність Правописної комісії.

●   Звернутись до Департаменту технічного регулювання при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України із пропозиціями:

– переглянути ДСТУ 3966-2009 і розробити нову редакцію на основі попередніх ухвал і рекомендацій науково-технічної комісії з питань термінології при Держстандарті України й Міжнародної конференції «Проблеми української термінології СловоСвіт»; доручивши розроблювання нової редакції ТК СНТТ;

– переглянути термінологічні стандарти, які затверджено до 2000-го року й неухильно дотримуватись норм, які рекомендуватиме ДСТУ 3966 у новій редакції;

– відновити роботу Науково-технічної комісії з питань термінології при ТК СНТТ;

– забезпечити доступ усій наукової громадськості до чинних термінологічних стандартів України.

●   Чергову XIV Міжнародну наукову конференцію «Проблеми української термінології СловоСвіт 2016» провести в Національному університеті «Львівська політехніка» у вересні 2016 р.

 

 

Відкритий лист до Президента України П. Порошенка

 

Шановний Пане Президенте!

Ми, учасники XIII Міжнародної термінологічної конференції «Проблеми української термінології СловоСвіт 2014», звертаємось до Вас із закликом відмовитись від наміру в тексті Конституції та в низці законів про місцеве самоврядування надати російській мові «спеціального» статусу в деяких східних реґіонах України, бо це:

а) зведе нанівець 10 статтю Основного Закону, а отже, знищить державний статус української мови;

б) стане поступкою апологетам «русского мира», які насправді мають на меті знищити Україну як державу;

в) у разі запровадження згаданого статусу по тому, як Донбас буде звільнено, українськомовна більшість у цих районах зазнає повсякчасних цькувань та утисків.

Прагнучи задоволити частину російськомовних виборців Донбасу, Ви ображаєте національні почуття народу всієї України, що довірив Вам обстоювати державний статус української мови

Певні, що виваженим кроком до залагодження мовного питання має бути ухвалення мовного закону, що його підготувала комісія фахівців, очолювана Л. М. Кравчуком у липні 2011 року.

 

Ухвалено одностайно на пленарному засіданні конференції 27 вересня 2014 р., м. Львів.