Технологічний процес виготовлення пористих проникних матеріалів

Автори:
Луцький національний технічний університет, кафедра комп’ютерного проектування верстатів та технології машинобудування

Запропоновано новий технологічний процес виготовлення пористих проникних матеріалів, який включає метод сухого радіально-ізостатичного пресування та самопоширювального високотемпературного синтезу. Для покращення технологічних параметрів модернізовано конструкцію реактора. Розроблені пористі проникні матеріали задовольняють вимоги державних стандартів у галузі водопостачання, а також, в харчовій та промисловій галузі. Випробувана ресурсозберігаюча технологія впроваджена на підприємствах КП «Луцькводоканал», ПАТ «СКФ — Україна» м. Луцька, яка передбачає виготовлення композитів сапоніт — титан для очищення питної води централізованого та децентралізованого водопостачання.

1. Мержанов А. Г.  СВС-порошки  и  их  технологическая  переработка  /  А.  Г.  Мержанов, С. Ю. Шаривкер // ред. И. П. Боровинской РАН. Институт структурной макрокинетики и проблем материаловедения. – Черноголовка: Издательство ИСМАН, 2000. – 117 с. 2. Amosov A. Azides as reagents in SHS processes / А. Amosov, G. Bichurov, N. Bolshova, V. Erin, A. Makarenko, Y. Markov // International Journal Of Self-Propagating High-Temperature Synthesis. – 1992. – V. 1, № 2. – Р. 239 – 245. 3. Витязь П. А., Капцевич В. М., Кусин Р. А. Фильтрующие материалы: свойства, области применения, технология изготовления. – Мн.: НИИ ПМ с ОП, 1999.– 304 с. 4. Похмурський В. І. Вплив водню на дифузійні процеси в металах / В. І. Похмурський, В. В.Федоров. – Львів: ФМІНАНУ, 1998. – 207 с. 5. Заболотний О. В. Розвиток процесів ізостатичного пресування ущільнювальних порошкових середовищ / О. В. Заболотний, О. Ю. Повстяной, В. Д. Рудь // Наукові нотатки: зб. наук. праць. – Луцьк: ЛДТУ, 2001. - Вип. 9. – С. 152-156. 6. Самчук Л. М. Розрахунок теплового балансу для СВС-реактора / Л. М. Самчук // Матеріалознавство і розробка електронної техніки. – Науковий  вісник  КУЕІТУ:  Нові  технології  –  Кременчук,  2013.  –  №  1-2  (39-40)  –  С.  33–38 8. Рудь В.Д. Использование СВС-процесса для получения композиционных материалов / В. Д. Рудь, Л. М. Самчук, Н. М. Гулиева // Порошковая металлургия: Инженерия поверхности, новые порошковые композиционные материалы. Сварка: сборник докл.  8-го  Международного симпозиума: (10-12 апреля 2013 г.). – Минск, В 2 ч. Ч. 1, 2013. – С. 496–500. 9. Горелик С. С. Рентгенография и электронно-оптический анализ / С. С. Горелик, Ю. А. Скаков, Л. Н. Расторгуев. – М.: МИСИС, 2002. – 360 с. 10. Лушпа А. И. Основы химической термодинамики и кинетики химических реакций / А. И. Лушпа. – М.: Машиностроение, 1981. – 240 с. 11. Патент України 91287, МПК В22F 3/23 (2006.01) C01G 1/00 (2014.01). Реактор для проведення самопоширюючого високотемпературного синтезу (СВС-процесу) / заявник: Л. М. Самчук, Н. М. Гулієва, В. Д. Рудь, О. Ю. Повстяной, І. В. Савюк, Ю. В. Воробей, М. М. Заікін; власник: Луцький національний технічний університет, Луцьк; заявл. 11.02.2014; опубл. 25.06.14, Бюл. № 12. 12. Гулієва Н.М. Отримання пористих проникних матеріалів з використанням природного мінералу − сапоніту в режимі самопоширюючого високотемпературного синтезу: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук: спец. 05.02.01 «Матеріалознавство» / Н.М. Гулієва. − Луцьк, 2015. − 20 с.