руйнування мікроорганізмів

Визначення константи швидкості руйнування мікроорганізмів після ультразвукової обробки води та дії різних газів

Представлено характер зміни числа мікроорганізмів (паличкоподібних споровмісних бактерій роду Вacillus cereus) для діапазону 102÷106 КУО в 1 см3 від тривалості одночасної дії ультразвукової (УЗ) кавітації та природи різного газу (вуглекислого газу, кисню, аргону). Зображено графічні залежності величин ефективної константи швидкостей руйнування мікроорганізмів (kd) від початкової їхньої чисельності в одиниці об’єму води при різних режимах її обробки. Розраховані ступені руйнування бактеріальних клітин у процесі водоочищення.

Встановлення закономірностей зміни концентрацій мікроорганізмів та водорозчинних сполук у забрудненій воді після оброблення ультразвуком

Досліджено закономірності зміни концентрації мікроорганізмів та водорозчинних органічних сполук у забрудненій воді в умовах кавітаційного оброблення та вплив величини біологічного забруднення води на величину показника хімічного споживання кисню.

Визначення впливу кавітації на процес руйнування агломератів клітин мікроорганізмів

Досліджено вплив кавітації на зменшення кількості колоній мікроорганізмів. Показано, що кількість вегетуючих мікроорганізмів у водній дисперсії протягом перших 30 хвилин оброблення ультразвуком збільшилась до максимуму. Встановлено, що подальша дія ультразвуку призводить до їх різкого зменшення. Запропоновано кінетичну модель ультразвукового руйнування агрегатів клітин дріжджів.