architectural and planning structure

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ТА НАПРЯМКИ РЕНОВАЦІЇ СІЛЬСЬКИХ ПОСЕЛЕНЬ УКРАЇНИ

У представленій статті висвітлено  основні напрямки розвитку українських сільських поселень протягом ХХ ст.,  культурно-побутову інфраструктуру та архітектурно-планувальні вирішення поселень. Висвітлено проблеми напрямки їх вирішення у сучасному розвитку сільських населених пунктів України.  

РОЛЬ ТА ЗНАЧЕННЯ САКРАЛЬНОЇ СПОРУДИ В ПРОЦЕСІ ЕВОЛЮЦІЇ АРХІТЕКТУРНО-ПЛАНУВАЛЬНОЇ СТРУКТУРИ МІСТЕЧОК ГАЛИЧИНИ, ЗАКЛАДЕНИХ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVI–XVII СТ. (НА ПРИКЛАДІ ТВОРЧОЇ СПАДЩИНИ ВАСИЛЯ НАГІРНОГО)

Розглянуто еволюційні етапи архітектурно-планувальної структури містечок Галичини, закладених у другій половині XVI–XVII ст. від часу закладення до сьогодні. Власне даний період характеризується закладенням великої кількості міських поселень, понад 200. Ці містечка є прикладами реалізації ренесансних містобудівних ідей, що формувались і розвивались в певних політичних та соціально-економічних умовах. Типове місто, яке було одночасовим закладенням, – це регулярна забудова навколо ринку з прямокутно-сітчастою структурою.

ІСТОРІЯ ФОРМУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ АРХІТЕКТУРИ МОНАСТИРСЬКИХ КОМПЛЕКСІВ ГАЛИЦЬКОГО ПОДІЛЛЯ

У статті досліджується історія формування та розвитку архітектури монастирських комплексів на етнічних історико - географічних землях Галицького Поділля. Визначено суспільно-політичні чинники, які впливали на цей процес. Введено в науковий обіг відомості про найзначніші монастирі регіону: монастир Кармелітів у місті Теребовлі та Угорницький василіанський монастир біля села Підгора Теребовлянського району. Будівлі, що є пам’ятками архітектури національного значення, були збудовані в середині ХVІІ століття на місці давніших споруд.