реальність

Здатність мови відображати реальність: референтивна теорія і теорія словників. (Науково-дослідна стаття)

У статті йдеться про мову як засіб комунікації та відображення (рефлексії) реальності. Дослідження розпочинається зі загального огляду проблеми та авторів, які займалися нею. У першій частині автор здійснює детальний огляд референтивної теорії як основної та найдавнішої теорії у сфері вивчення функцій мови. У другій частині статті розглянуто одну із сучасних теорій словників Річарда Рорті. Зроблено висновки про те, що референтивна теорія хоч і є корисною та фундаментальною, однак дуже далека від повноцінного та вичерпного пояснення функціонування мови.

Людина як двоєдність психологічного та онтологічного вимірів сущого (Рецензія на монографію Петрушенко, В. (2020). Психологічна онтологія. Досвід побудови нетрадиційної онтології. Львів: «Новий Світ-2000»)

Рецензія присвячена аналізу особливостей теоретичної конструкції, яку Віктор Петрушенко називає «психологічна онтологія». У рецензії наголошується на оригінальному поясненні структури психологічної картини світу людини та її складових — форм емпіричного пізнання (відчуттів, сприйнять та уявлень). Автор рецензованої монографії аналізує динамічну взаємодію нашого мислення, або другої рефлексії, з психікою (першою рефлексією), внаслідок чого ми розрізняємо буття і небуття.