дикарбонові кислоти

СИНТЕЗ ПЕРОКСИДОВМІСНИХ ГЕТЕРОЛАНЦЮГОВИХ АМФІФІЛЬНИХ ОЛІГОМЕРІВТАЇХ КОЛОЇДНО-ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

Синтезовано нові поверхнево-активні олігомери з альтернатним розміщенням гідрофільних та ліпофільних блоків на основі заміщених пероксидовмісних оксетанів та поліестерів вищих дикарбонових кислот і поліетиленгліколів різної молекулярної маси. Ацилюванням пероксидовмісного оксетану дихлорангідридами декан- та додекандіової кислот синтезовано відповідні біс(пероксиалкілоксетан)естери. Взаємодією отриманих діестерів з поліетиленгліколями PEG-300 та PEG-600 синтезовано амфіфільні олігомери, з реакційноздатними пероксидними групами в бічних відгалуженнях макроланцюга.

Технологічні аспекти естерифікації дикарбонових кислот у присутності апротонних каталізаторів

Узагальнено результати досліджень закономірностей одержання діестерів аліфатичних дикарбонових кислот у присутності апротонних каталізаторів – кислот Льюїса. Визначено вплив природи каталізаторів – солей металів, їх концентрації, природи і співвідношення реагентів, вмісту в них води, а також температури реакції на технологічні показники процесу естерифікації. Розглянуто технологічні аспекти процесу естерифікації в присутності апротонних кислот. Визначено можливість повторного застосування досліджених каталізаторів у технологічному процесі.

Перфтороксасульфонати металів – каталізатори одержання естерів

Досліджено процес одержання естерів аліфатичних дикарбонових кислот і спиртів С4-С5 у присутності перфтор(4-метил-3,6-діоксаоктан)сульфонатів різних металів. Для порівняльної оцінки каталізаторів їх концентрація вибрана однаковою і такою, щоб швидкість процесу лімітувалася саме швидкістю хімічної реакції. Отримано залежності впливу концентрації та природи каталізатора, природи дикарбонової кислоти та спирту на технологічні показники процесу естерифікації.