Kelman М. "Constructive role of the concept "approach", "method", "way" in the field of legal knowledge".

Authors:
Lviv Polytechnic National University, Institute of Jurisprudence and Psychology

Annotation. Considered in the scientific-terminological and conceptual - the understanding of three terms, which are similar in meaning (values of signifying phenomena) and value (by the nature of these phenomena). This is an "approach", "method" and " way".

1.Kun T. Struktura nauchnikh revoliutsyi [nauchn.- populiarn. yzd].Tomas Kun; sost. V.Iu.Kuznetsov ;[per. s anhl. Y.Z.Naletov ].-M. OOO» Yzd - vo AST», 2002. – 608 p. [in Ukrainian].

2. Andreev Y.P. Problemi lohyky y metodolohyy poznanyia./Y.P. Andreev M.: Nauka -1972.-258 p. [in Ukrainian].

3. Chupyn P.P. Fylosofskye osnovi metodolohyy y lohyky nauchnoho poznanyia./P.P. Chupyn - Sverdlovsk.: Norma - 1975. – 188 p. [in Ukrainian].

4. Fon Vryht H.Kh. Lohyko-fylosofskye yssledovanyia. / Fon Vryht H.Kh. - M: Misl, 1986-356 p. [in Ukrainian].

5. Averianov A.N. Metodolohyia, myrovozzrenye y faktori povishenyia nauchnoi deiatelnosty // Metodolohycheskye problemi sovremennoi nauky. / A.N.Averianov. - M.: Norma 1979. – 302 p. [in Ukrainian].

6. Rakytov A.Y. K voprosu po strukture ystorycheskoho yssledovanyia. // Fylosofskye problemi ystorycheskoi nauky. /A.Y. Rakytov - M.: Status, 1969-223 p. [in Ukrainian].

7. Pyskoppel A.A.; Rozyn V.M. Metodolohyia y fylosofyia v sovromennoi yntelektualnoi kulture. /A.A. Pyskoppel; V.M.Rozyn - M.: Yurydycheskaia lyteratura, 1973 – 189 p. [in Ukrainian].

8. Kanke V.A. Osnovnie fylosofskye napravlenyia kontseptsyy nauky. Ytohy KhKh stoletyia. /V.A. Kanke - M.: Misl, 2000. – 234 p. [in Ukrainian].

9. Samoshchenko Y.S., Sirikh V.M. K metodolohyy sovetskoho pravovedenyia. Sovetskoe hosudarstvo y pravo. /Y.S. Samoshchenko,V.M. Sirikh - M.: - 1973. No 6.-31 p. [in Ukrainian].

10. Kazymyrchuk V.P. Osnovi teoryy prava: Uchebnoe /V.PKazymyrchuk Kharkov: Konsum, 1998. – 174 p. [in Ukrainian].

11. Kerymov D.A. Fylosofskye osnovanyia polytyko-pravovikh yssledovanyi. Pravovedenye. /D.A. Kerymov 1964. № 4. P. 15-28. [in Ukrainian].

12.Arystotel. Metafyzyka.Soch. v 4 tomakh. T.1.M.: Nauka, 1976. – 296 p.

13. Khaidehher M. Vvedenye v pravovedennye v sfere chastnoho prava. / M. Khaidehher - M.: Nauka 1998. – 276 p. [in Ukrainian].

14. Kelman M.S. Yurydychna nauka: problemy metodolohii:/ monohrafiia /M.S. Kelman. - Ternopil : TZOV «Terno - hraf», 2011. - 492 p. [in Ukrainian].