The Influence of the Ratio Between Kinetic and Static Frictional Coefficients on the Conveying Velocity With Elliptical Oscillations

2017;
: pp. 41 - 45
Hetman Petro Sahaidachnyi National Army Academy

The influence of the ratio between kinetic and static frictional coefficients on the dimensionless velocity coefficient is considered for non-jumping vibratory conveying modes with elliptical oscillations. It is shown that with decreasing of this ratio the value of velocity coefficient decreases. This decreasing is less essential with the track inclination angle increasing and it almost disappears with the extreme inclination angles. The decreasing of the ratio between kinetic and static frictional coefficients reduces the optimal phase difference angle between the longitudinal and normal components of elliptical oscillations.

1. Вибрации у технике: Справочник. — Т. 4: Вибрационные процессы и машины. — М.: Маши- ностроение, 1981. 2. Блехман И. И., Джанелидзе Г. Ю. Вибрационное перемещение. — М.: Наука, 1964. 3. Redford A. H., Boothroyd G. Vibratory feeding / Proceedings of the Institution of Mechanical Engineers. — 1968. — Vol. 182, No. 6. — P. 135–152. 4. Дунаевецкий А. В. Оптимальный синтез параметров безотрывного вибротранспортирования // Технология судостроения и судоремонта. — Калининград: Изд-во судостроительного института, 1968. — С. 50–56. 5. Врублевский И. И. Разработка и исследование вибрационных устройств, осуществляющих организацию рабочей сре- ды роботосистем: автореф. дисс. ... канд. техн. наук. — Каунас: Каунасский политехнический институт, 1986. 6. Повидайло В. А., Врублевский И. И. Сравнительный анализ режимов вибротранспортирования штучных изделий при прямолинейных и эллиптических колебаниях // Автоматизация производственных процессов в машиностроении и приборостроении. — Львов: Вища шк., 1983. — Вып. 22. — С. 109115. 7. Врублевський І. Й. Визначення швидкості вібраційного транспортування при еліптичних коливаннях за допомогою комп’ютерного редактора MathCAD // Вісник Національного університету «Львівська політехніка» «Оптимізація виробничих процесів і технічний контроль у машинобудуванні та приладобудуванні». — Львів: НУ «ЛП», 2003. — № 480. — С. 21–23. 8. Friction and Friction Coefficients // Engineering ToolBox — www.EngineeringToolBox.com.—Retrieved, 2008. 9. Врублевський І. Й. Наближені обчислення швидкості вібротранспортування та кута зсуву фаз при еліптичних коливаннях // Вісник Національного університету «Львівська полі- техніка» «Оптимізація виробничих процесів і технічний контроль у машинобудуванні та при- ладобудуванні». — 2010. — № 679. — С. 45–48. 10. Vrublevskyi I. The Phase Difference between Compo- nents of Elliptical Oscillations of Vibratory Conveyor Providing Maximum Conveying Velocity // Ukrai- nian Journal of Mechanical Engineering and Materials Science. — 2015. — Vol. 1, No. 1. — Р. 47–54.