Development of the spray composition based on extractof eucalyptus globulus

Національний університет “Львівська політехніка”
Національний університет „Львівська політехніка”
Національний університет “Львівська політехніка”
Національний університет „Львівська політехніка”

Високим попитом серед населення України користується препарат Хлорофіліпт, що містить екстракт евкаліпту прутовидного Eucalyptus viminalis. Тенденцією сучасних фармацевтичних розробок, в тому числі і з рослинної сировини, є орієнтація та наближення до стандартів Європейської фармакопеї, яка рекомендує як сировину для виробництва фітопрепаратів евкаліпт кулястий Eucalyptus globulus.

На практиці для виготовлення фітопрепаратів використовують листя обох вищезгаданих видів. Препарати чинять антибактеріальну (бактеріостатичну і бактерицидну) активність щодо стафілококів та стрептококів, також виявляють антисептичну, протизапальну, протигрибкову, противірусну, в'яжучу, кровоспинну, знеболювальну, антиоксидантну, антидіабетичну, репелентну дії. На вітчизняному ринку на основі екстракту евкаліпту є лікарські засоби у формі спиртового та олійного розчинів, таблеток та спрею. Спрей є дуже ефективною та зручною лікарською формою,  але випускається лише ТОВ "Дослідний завод "ГНЦЛС" м. Харків.

Як свідчать джерела, евкаліпт кулястий Eucalyptus globulus має різноманітніший хімічний склад і його фармакологічна дія є дещо ширшою у порівнянні із евкаліптом прутовидним Eucalyptus viminalis. Актуальність  заміни одного виду сировини іншою при створенні лікарських лікарських форм, зокрема спрею, є очевидною.

Метою дослідження є обґрунтування доцільності переходу на інший вид рослинної сировини у виробництві препарату Хлорофіліпт, розробити новий якісний склад спрею на його основі.

В результаті дослідження проведено заміну сировини Eucalyptus viminalis на дозволену Європейською фармакопеєю Eucalyptus globulus, а також заміну екстрагенту (токсичний хлороформ - малотоксичним і дешевшим етилацетатом). Було визначено оптимальну концентрацію спиртового екстракту евкаліпту кулястого (2 мг/мл), яка забезпечує бактерицидну дію та антибактеріальну активність препарату. Серед досліджуваних  варіантів складу спрею  було обрано оптимальний, який задовольняє усі параметри (розчинність, прозорість, антимікробну активність), що свідчить про якісну та дієву сумісність компонентів; запропоновано зміну технологічних параметрів виробництва згущеного екстракту евкаліпту кулястого Eucalyptus globulus та розроблено новий якісний склад спрею на його основі.

1. WHO Monographs on Selected Medicinal Plants. (2004). A World Health Organization resource.

2. Grodzinskiy A. M. (1990). Medicinal Plants: Encyclopedic Handbook. Kyiv: Heads edit URE.

3. Kumar H. D., Laxmidhar S. A. (2011). Review on phytochemical and pharmacological  of Eucalyptus Globulus. International Journal of Research in Ayurveda and Pharmacy, No. 5 pp. 1527– 1530 ref.32.

4. Савина А. А. (1998). Лактон 11,12дигидроурсаловой кислоты из листьев Eucalyptus viminalis. Химия природ. соедин., № 2, 295–296.

5. Савина А. А. (1983). Маслиновая кислота із листьев Е. viminalis. Химия природ. соедин., № 1, 113–114.
6. Сур С. В. (1993). Состав эфирных масел лекарственных растений. Растительные ресурсы, №1 (29), 109–110.

7. Renedof O., Otero J., Mira J. (2000). Oile essentielle de Eucalyptus globulus L. de Contabrie. Variation fn cours de la distillation. Plant. med. et phetother., No. 1(24), 31–38.

8. Martines Migdalia (2006). Estudio preliminar de los aceites esenciales de Evcalyptus introducides en la region de Topes de Callantes. Rev. cub. Farm., No. 2, 159–168.

9. Муравьева Д. И. (2003). Тропические и субтропические лекарственные растения. Москва, Медицина.

10. Jong-Pyung K., In-Kyoung L., Bong-Sik Y. (2001). Ellagic acid rhamnosides from the stem bark of Eucalyptus globulus. Phytochemistry: The International Journal of Plant Biochemisery, No. 4(57), 587–591.

11. Kenji O., Hideyuki Y., Hiroshi M. (2006). Eucalyptone from Eucalyptus globulus. Phytochemistry: The International Journal of Plant Biochemisery, No.  1(40), 183–184.

12. Джанашия Н. М. (2007). Флавоноловые гликозиды. Eucalyptus viminalis. Химия природ. соедин, No.  4, 764–765.

13. Olayinka A. J., Olawumi O. O., Olalekan A. M., Abimbola A. S., Idiat I. D., Theophilus O. A. (2012). Chemical composition, antioxidant, and cytotoxic effects of Eucalyptus Globulus grown in north-central Nigeria. J. Nat Prod Plant Resour, No. 2(1): 1–8.

14. ДФУ, Доповнення 1 (2008). Харків.

15. European Pharmacopoeia, 7 th. ed. (2009). Strasbourg: Council of Europe.

16. Chueshov V. I., Gladui E. V., Sayyko I. V. (2013). Technology of medicines for industrial production in two parts. Part 2: Тextbook, Kharkiv.

17. The European Medicines Agency (EMA). (2010).

18. Кошовий О. М. (2004). Амінокислотний та мінеральний склад екстрактів із листя евкаліпту. Фармаком, No. 4, 57–61.