КОМПЛЕКС ПАЛАЦУ ПОТОЦЬКИХ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ: ДОСЛІДЖЕННЯ АРХІТЕКТУРНИХ ФРАГМЕНТІВ СПОРУДИ ПРИ ПІВНІЧНОМУ МУРІ

Національний університет "Львівська Політехніка"
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківськ

У статті подається комплексне дослідження споруди при північному мурі Палацу Потоцьких в Івано-Франківську та зроблено спробу доведення гіпотези про існування на цьому місці порталу/брами у період функціонування комплексу як резиденції.

Проаналізовано картографічні джерела та співставлено їх з сучасною топопідосновою для ідентифікації сторуди та підземних камер під нею. Проведено натурні обстеження, архітектурні обміри та досліджено за допомогою зондажів головний фасад. Виявлено архітектурні фрагменти порталу, ймовірно, палацового періоду. За результатами дослідження встановлено два основні будівельні періоди, які відповідають періодам функціонування комплексу. Перший – резиденція Потоцьких (1680-і - 1802 рр.), коли, ймовірно, існували на одній композиційній осі підземні камери та портал в замковому мурі для виходу на терасу. Другий період - шпитальний (1802 - 2004 рр.), коли було споруджено наземну споруду при мурі, яка відповідає плануванню підземних камер.

Дослідження проводилось в рамках програми комплексних наукових досліджень КП ПІК ПАЛАЦ, яке було створено з метою наукового вивчення, охорони, збереження та ревіталізації комплексу.

Baronch, S., 1838. Landmarks of the city of Stanislavov. Translated from Polish by Yu. Uhorchak.Ivano-Frankivsʹk: Lileya-NV.

Chowaniec, Cz., 1928. Jak powstał Stanisławow. Kurier Stanisławowski, 403, S.4-5.

Chowaniec, Cz., 2018. Historia twierdzy Stanisławowskiej 1662–1812. Ivano-Frankivsk: Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Fedunkiw, Z., 2014. Stanislawow on the old maps and plans. Ivano-Frankivsk: Lilea-NV.

Holovaty, M., Polishchuk, L., 2016. The complex of the Potocki Palace of the 17th-19th centuries.n Monuments of history and culture of Ivano-Frankivsk, 2, p.322-326.