Навчальна система для оперативного персоналу управління електричною частиною енергоблока

Національний університет «Львівська політехніка»
Національний університет "Львівська політехніка"

Розглянуто доцільність розробки локальних навчальних систем для підготовки оперативного персоналу електростанцій.

Розроблено принципи побудови навчальної системи для підготовки оперативного персоналу з управління електричною частиною енергоблока теплової електричної станції. Дана система складається з двох підсистем: моделі електричної частини енергоблока та навчальної підсистеми. Модель електричної частини енергоблока включає моделі: енергосистеми, генератора, власних потреб, турбіни, систем збудження тощо. Навчальна підсистема дозволяє управляти процесом навчання та здійснювати контроль знань оперативного персоналу.

Розроблена навчальна система дозволяє персоналу навчатись оперативному управлінню електричною частиною енергоблока під час нормальних, особливих та аварійних режимів таких як: синхронізація генератора з системою (ручна, автоматична), перевід збудження генератора з робочої системи збудження на резервну та навпаки, синхронні хитання системи, несиметрія навантаження тощо тощо.

Навчальна система забезпечує самопідготовку персоналу під час навчання, а також об’єктивно оцінює його знання з оперативного управління енергоблоком. Її використання дозволяє підвищити якість підготовки оперативного персоналу теплових і атомних електростанцій.

1. S. Magid. and E. Arkhipova, Training of energy staff. Moscow, Russia: Energobezopasnost, 2017. (Russian).
  2. V. Shchebnev, A. Ilchenko, and A. Tokov, “Computer technologies in TPP and NPP staff training system”, Vestnik IGEU, vyp. 2, pp. 40–42, Ivanovo, Russia: Ivanovo State Energy University, 2007. (Russian).
  3. Complex simulators, http://www.asot.com.ua/System_tren.asp?l=Ukr, September 19, 2019.
  4. “Power plant simulators”, http://eng.fpps.ru, October 23, 2019.
  5. P. Baran, V. Kidyba, and Ya. Pryshliak, “Specialized training system for operational staff of power plants”, Visnyk NU “Lvivska Politekhnika”, no. 597, pp. 30–33, Lviv, Ukraine: Lviv Polytechnic National University, 2007. (Ukrainian).
  6. A. Vasilyev, Electric part of the stations and substations. Moscow, Russia: Energoatomizdat, 1990. (Russian).
  7. P. Baran, V. Kidyba, Ya. Pryshliak and M. Dembitskyi, “Computer simulations management electrical parts of TPP”, Visnyk NU “Lvivska Politekhnika”, no. 834, pp. 3–7, Lviv, Ukraine: Lviv Polytechnic National University, 2015. (Ukrainian).
  8. A. Chachko, Training of power unit operators. Algorithmic approach.  Moscow, Russia: Energoatomizdat, 1986. (Russian).
  9. O. Kyrylenko, M. Seheda, O. Butkevych, and T. Mazur, Mathematical modeling in electric power engineering. Lviv, Ukraine: Lviv Polytechnic National University, 2013. (Ukrainian).