Вивчення сучасних рухів земної кори за даними підземних деформаційних станцій

Автори:
Інститут фізики Землі РАН

Порівнюються характеристики геодезичного методу вивчення сучасних рухів земної кори і методу локальних вимірювань, що проводяться на деформаційних станціях. Розглядаються дані мережі підземних деформаційних станцій в Карпатському регіоні. За даними станцій «Мужієво» і «Берегово» показано, що головні осі полів деформацій у західній частині Закарпаття мають широтне і меридіональне простягання. По широтному напряму відбувається інтенсивний стиск порід. Порівнюються результати станційних спостережень і результати багаторічних геодезичних вимірювань, проведених в Австро-Угорщині. Структура полів деформацій у західній частині Закарпатського прогину за цими даними і даними станцій в районі Берегового співпадає. У центральній частині Закарпаття на межі з Вигорлат-Гутинською вулканічною грядою станція «Королево» реєструє інтенсивне розширення порід в широтному напрямі. Наводяться дані геологічних і геофізичних досліджень, які підтверджують об'єктивність отриманих результатів.

1. Рогожин Е.А., Захарова А.И. Палеозем­летрясения и сейсмический режим подвижных систем Северной Евразии // Напряженно-деформированное состояние и сейсмичность литосферы. - Новосибирск, 2003.-С. 150-152.

2. Добровольский И.П. Теория подготовки тектонического землетрясения. Ш М.: ИФЗ РАН, 1991.-219с.

3. Вербицкий Т., Кендзера А., Кузнецова В., Кутас Р., Латынина Л. и др. Методика обработки и анализа данных геофи­зического мониторинга сейсмотектоничес­ких процессов в Закарпатье и его результаты // Геофиз. журн. — 2000. - Т. 22, №3.-С.9-17.

4. Вербицкий Т.З., Латынина Л.А. Локальные деформационные измерения как метод геодинамических исследований // VIII Міжнародний науково-технічний симпозіум «Геоінформаційний моніторинг навколиш­нього середовища — GPS і GIS-технології» 1-6 вересня 2003 р., Алушта (Крим) (збірник матеріалів). — Львів. - 2003. - С. 60-62.

5. Латынина Л.А. Локальные деформационные измерения как метод изучения геоди­намических процессов. Очерки геофизи­ческих исследований. 75-летие ИФЗ. — М.: ОИФЗ РАН. - 2003-2004. - С. 377-383.

6. Прилепин М.Т., Баранова С.М. О норми­ровке деформаций, измеренных с помощью GPS // Геофизические исследования. - М.: ИФЗ РАН. - 2005. - Вып. 3. - С.116-122.

7. Вербицкий Т.З., Игнатишин В.В., Латыни­на Л.А., Юркевич О.И. Современные деформации земной коры Береговской горстовой зоны // Геодинамика. — 1998. — № 1(1) — С. 118-120.

8. Латынина Л.А., Вербицкий Т.З., Варга П., Варга Т., Юркевич О.И. Современные движения Паннонского бассейна по экстензометрическим данным // ДАН. — 1998.-№ 1.—С.114—116.

9. Results of exensometric, microseismic and other regime investigations. Janusz Sledzinski (editor), Varga P., Verbitsky Т., Latynina L., Brimich L. // Geodynamics of Northern Car­pathians. Reports on Geodesy. CEI CERGOP Study Group № 8. Geotectonic. Analysis of the Region of Central Europe. Warsaw University of Technology. - 1998. - Part 3.2. - P. 109- 111.

10. Варга П., Вербицкий T.3., Латынина Л.А., Садецки-Кардош Д.и др. Горизонтальные деформации земной коры в Карпатском регионе // НТР. №7 (58), 2002 г. - 2003. - 1(59).-С. 5-8.

11. Васильев И.М, Боярский Э.А., Суворо- ваИ.И. Исследование наклонов и дефор­маций на геофизической станции Протвино. М.: Физика Земли. - 2001. — № 9. — С. 10-17.

12. Сомов В.И., Рахимова И.Ш. Современные движения земной коры Карпато-Балканского региона. - Киев: Наук, думка, 1983. - 144 с.

13. Гусева Т.В., Мишин A.B., Сковородкин Ю.П. Современные горизонтальные движения на разных масштабных уровнях // Физика Земли. - 1996. - № 12. - С. 86-91.

14. Малеев Е.Ф. Неогеновый вулканизм Закар­патья. — М.: Наука. —1964. — 250 с.

15. Чекунов A.B. Принципы строения и эволюции тектоносферы юга европейской части СССР //Геотектоника. - 1987. -№ 5 - С.25-41.

16. Третьяк K.P., Серант О.В. Результаты определения современных горизонтальных деформаций земной поверхности на территории Центральной Европы // Вестник геодезии и картографии. — 2002. - № 2(25) - С. 13-19