Високоточні нахиломірні вимірювання для моніторингу території шахтних полів рудника №2 Стебницького калійного родовища

Надіслано: Вересень 14, 2017
Кафедра інженерної геодезії, Національний університет “Львівська політехніка”
Національний університет “Львівська політехніка”
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра вищої геодезії та астрономії, Національний університет “Львівська політехніка”

Мета. Мета проведених досліджень – здійснення моніторингу можливих деформаційних процесів на території в межах гірничого відводу шахтних полів рудника №2 Стебницького калійного родовища  шляхом високоточних нахиломірних вимірювань. Методика. Моніторинг території полягає у знаходженні величини та азимуту максимального кута нахилу території. Величина та азимут обчислюються за даними вимірів інклінометрів Nivel 210  та , по відповідних осях X та Y, які встановлені на досліджуваній території. Результати. З 31. 12. 2017 року нами одержуються щосекундні виміри кутів нахилу нахиломірних станцій «Модричі» та «Візит», які встановлені в підвальних приміщеннях будівель в селі Модричі, та на околиці м. Трускавець. Ці данікожні десять хвилин автоматично записуються у відповідні файли спостережень. Для автоматизованого збору та опрацювання інформації з високоточних цифрових інклінометрів розроблено спеціальне програмне забезпечення Nivel Data Collector. В результаті опрацювання одержані добові величини зміни максимального кута нахилу нахиломірних станцій «Модричі» та «Візит». За цими даними обчислено зміну середньої швидкості максимального кута нахилу, його величину та азимут. Наукова новизна. Наукова новизна полягає в дослідженні просторової кінематики в реальному часі техногенно небезпечних територій за результатами нахиломірних спостережень. Практична значущість. Отримані результати нахилів території рудника№2 Стебницького калійного родовища за даними нахиломірних спостережень в подальшому дозволяють прогнозувати можливі руйнування об’єктів інфраструктури.

1. Гайдин А. М. Влияние техногенной деятельности на соляной карст / А.М. Гайдин // Екологія і природокористування. — 2008. — Вип. 11. — С. 42-54.
  2. Гуляев Ю. П. Прогнозирование деформации сооружений на основе результатов геодезических наблюдений: монография / Ю.П. Гуляев. – Новосибирск: СГГА, 2008. – 256 с.
  3. Кабалин Е. В. Принципы ведения постоянного мониторинга на геодинамических объектах / Е.В. Кабалин, B.C. Лохов // Геопрофи. –2012. – №2. – С. 58–61.
  4. Марфенко С. В. Геодезические работы по наблюдению за деформациями сооружений: Учебное пособие/ С.В. Марфенко // М.: Изд-во МГУГиК. –2004. – С. 35.
  5. Неподалік Cтебника утворилося велетенське провалля: місцеві мешканці налякані [Електронний ресурс] /Марта Шикула, Євген Радіон 5 канал– 2017. – Режим доступу: https://www.5.ua/.../nepodalik-stebnyka-utvorylosia-veletens...
  6. Провалля поблизу Трускавця може збільшитися на 50 метрів [Електронний ресурс]/ Юлія Девда–zaxid.net – 2017. – Режим доступу: https://zaxid.net/provallya_poblizu_truskavtsya_mozhe_zbil.
  7. Хиллер, Б. Автоматизированный деформационный мониторинг - инновационные технологии на службу обеспечения безопасности в горнодобывающей, нефтяной и газовой промышленности/ Б. Хиллер// Маркшейдерский вестник. – 2010. - N 4. – C. 54-58.
  8. Хиллер, Бернд. О возможности использования цифровой инклинометрии для геодезического мониторинга инженерных сооружений / Бернд Хиллер, С.В. Староверов, Я.В. Мясников// Известия вузов. Геодезия и аэрофотосъёмка. - 2015. – Вып. 1. - С. 34-37.
  9. Хомоненко А. Д. Информационная система геодезического мониторинга деформаций транспортных сооружений / А. Д. Хомоненко, М. Я. Брань, А. А. Никитчин, В. В.// Наука и транспорт: Модернизация железнодорожного транспорта. – 2013. – № 2 (6). – С 58-60.
  10. Arnoso, J., Montesinos, F. G., Benavent, M. & Vélez, E. J. (2012). The 2011 volcanic crisis at El Hierro (Canary Islands): monitoringgrounddeformationthroughtiltmeterandgravimetricobservations. EGU General Assembly 2012, held 22-27 April, 2012 in Vienna, Austria., p. 5373.
  11. Álvarez-Vigil, A.E., González-Nicieza, C., López Gayarre, F. & Álvarez - Fernández, M.I. (2010). Forensic analysis of the evolution of damages to buildings constructed in a mining area. Engineering Failure Analysis 17(4), June 2010, pp. 938-960.
  12. Erol S. Determination of Deformations with GPS and Leveling Measurements. 2008. Ph.D. Thesis, IstanbulTechnical University, Institute of Science and Technology: Istanbul, Turkey.
  13. Gikas V, Sakellariou M. Settlement Analysis of Mornos Earth Dam (Greece): Evidence from Numerical Modelling and Geodetic Monitoring. Eng Struct. 2008; 30:3074–3081.
  14. Rohrmann, R. G., Thöns, S. &Rücker, W., (2010). Integrated monitoring of offshore wind turbines – requirements, concept sand experiences. Structure and Infrastructure Engineering, 6(5), pp. 575–591.
  15. Roberts GW, Meng X, Dodson AH. Integrating a Global Positioning System and Accelerometers to Monitor the Deflection of Bridges. J Surv Eng. 2004; 130:65–72.
  16. Sherman, C. S., Magliocco, M. & Glaser, S. D., (2011). Developing a Rock Mass Tilt аnd Seismic Observatory at DUSEL. 45th U.S. Rock Mechanics / Geomechanics Symposium, June 26-29, 2011, San Francisco, CaliforniaGikas V, Sakellariou M. Settlement Analysis of Mornos Earth Dam (Greece): Evidence from Numerical Modelling and Geodetic Monitoring. Eng Struct. 2008; 30:3074–3081.