вапно

Дослідження вапняно-зольних тампонажних сумішей

Розроблено і досліджено нові конкурентоздатні тампонажні композиції – вапняно-зольні тампонажні суміші (ВЗТС), що розширюються при тужавінні, густиною 1450 – 1780 кг/м3.Компоненти: вапно, кислі золи виносу ТЕС. Рентгенофазовим аналізом тампонажного каменю уточнено склад новоутворень у процесі гідратації ВЗТС. Отримано кінетичні криві розширення тампонажного матеріалу при температурах 348–413 K. Визначено раціональні температурні режими тужавіння ВЗТС за критеріями міцності і газопроникності цементного каменю.

ЗАСТОСУВАННЯ ТЕРМОДИНАМІЧНОГО АНАЛІЗУ ДЛЯ ОЦIНКИ МОЖЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ В ПАМ’ЯТКАХ АРХІТЕКТУРИ ВИГОТОВЛЕНИХ З КАМЕНЮ

Розглянуто застосування термодинамічного аналізу для вивчення рівноваги хімічних реакцій між компонентами пам’яток архітектури виготовлених з каменю та компонентами повітря великих міст. Для оцінювання можливості перебігу хімічної реакції необхідно розрахувати зміну ентальпії, ентропії та енергії Гіббса. Тепловий ефект реакції (зміна ентальпії) та зміна ентропії мають вторинне значення для перебігу таких реакцій. Енергія Гіббса за сталого тиску та температури є критерієм скерованості процесу складовими якої є тепловий ефект та зміна ентропії реакції.

Застосування алюмінієвих коагулянтів для видалення сульфатів із шахтних вод

Представлені результати із очищення розчинів, що містять сульфати у високих концентраціях і характеризуються високою жорсткістю. Показано, що суттєвого зниження вторинного забруднення хлоридами досягнуто при комплексному використанні як коагулянти гідроксохлориду алюмінію і алюмінату натрію. Встановлено, що підвищити ефективність очищення води від сульфатів та її пом’якшення можна при обробленніі води вуглекислим газом.