АНАЛІЗ РИЗИКІВ ГЛОБАЛІЗАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ ДЛЯ БЕЗПЕКОВОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ

Shai R. "Risk analysis of globalization processes for the security environment of Ukraine"

Автори:
Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Розглянуто проблемні питання, що стосуються ризиків, які спричиняють глобалізаційні процеси у світі, для національної безпеки України. Глобалізація є внутрішньо суперечливим процесом, оскільки, з одного боку, вона відкриває нові можливості для політичного та державно-управлінського дискурсу, а з другого – загострює наявні або породжує нові проблеми, які сьогодні визначають як “виклики”. Фактично це форми загострення проблем, породжених попередніми етапами світового розвитку, що свого часу не знайшли належного вирішення у світовій державно-управлінські практиці. Безпосередньо це стосується проблем загального характеру, які пов’язані із появою нових факторів у світовому розвитку і які ставлять під питання можливості нормального функціонування механізмів відтворення суспільного життя, стабільності системи міжнародних відносин, сталості світоустрою. Процеси глобалізації дедалі більше впливають як на національну безпеку країн, так і на міжнародну безпеку. Саме вони визначають головні тенденції розвитку світової політики та економіки, а також призводять до кардинальних змін у міжнародному безпековому середовищі, яке стає дедалі динамічнішим і суперечливішим. Процеси глобалізації перетворилися на найважливіший чинник впливу на безпекову та оборонну політику провідних країн світу на найближчу, середньо- та довгострокову перспективи, що ставить перед нашою державою нагальне завдання визначити та оцінити характер і значущість сучасних викликів і загроз для її національної безпеки. Негативні наслідки глобалізації значно більше вражають ту державу, яка залишилася поза межами простору розвинених країн світу, а Україна нині на стику тихикраїн, які отримують переваги від глобалізації, і тих, які зазнають її негативних наслідків.

1. Prokhozhev A., Karmanov Y. (2001). Chem yzmeryt bezopasnost. Hos. sluzhba [How to measure safety]. No. 3(13). S. 38–67. 2. Khrustalёv E., Tsыmbal V. (2001). Voennaia bezopasnost Rossyy: zamыslы y realyy. Myrovaia эkonomyka y mezhdunarodnыe otnoshenyia [Military security of Russia: plans and realities] No. 1. 467 s. 3. Hlobalnыe problemы sovremennosty y sotrudnychestva v khode ykh reshenyia (1987). [Global problems of our time and cooperation in the course of their solution]. Berlyn. 279 s. 4. Non-Traditional Security Threats and Regional Cooperation in the Southern Caucasus (2011) / Ed. by Mustafa Aydin. Amsterdam et. al: URL: IOS Press, ebooks. iospress.nl/Download/Pdf/ 25365. 5. Becher K. (2005). “Soft security” with Russia after11 September, The International Institute for Strategic Studies. URL: http://www.iiss.org/publications/russia-regional-perspectivesjournal/vol.... 6. Apel K. O. (1994). Эtnoэtyka y unyversalystskaia makroэtyka: protyvorechye yly dopolnytelnost. Polit. dumka [Ethnoethics and Universalist Macroethics: Contradiction or Complementarity] No. 3. S. 115–119.