РОЛЬ ДЖЕРЕЛ ПРАВА УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

Korneliuk Y. "The role of sources of Ukrainian law in the context of integration processes"

Автори:
асистент кафедри теорії та філософії права Навчально-наукового інституту права та психології Національного університету “Львівська політехніка”,

Проаналізовано інтеграційні процеси та роль джерел права. У країнах Східної Європи простежується схильність до трактування права як позитивного закону, зміст якого зумовлений не стільки природними приписами, скільки потребами суспільства, які краще знає держава, що втілює їх у законодавчих актах; відсутність теоретично обґрунтованої та визнаної офіційно концепції наступництва права в межах однієї держави або цивілізації. Унаслідок цього таке явище, як рецепція права, відбувається у латентних формах, є обмеженим і непослідовним. Стійкі позиції прихильників природного права у країнах Європи характеризувались тим, що позитивний закон західноєвропейські юристи сприймали як важливу, але лише складову частину того, що називається правом. Вивчення права здійснювалось у тісному взаємозв’язку з нормами моралі. Судова діяльність була орієнтована на положення права, а не на власний розсуд під час винесення рішень у справі. Для країн романо-германської правової системи характерне спрямування до створення абстрактних правових норм, до охоплення всієї сфери права досконало структурованою системою, до розроблення методів для побудови юридичних конструкцій. Акцентуючи на зближенні джерел романо-германського й англосаксонського права взагалі та на їх гармонізації зокрема, вчені вказують на те, що цей процес здійснюється не сам по собі, а під впливом процесів економічної, соціальної та іншої інтеграції, яка прямо впливає не лише на розвиток національних правових систем і правових сімей, а й на еволюцію відповідних джерел права. Визначення меж інтеграції систем джерел права різних правових сімей залежить від низки об’єктивних обставин (мети, можливих засобів тощо), відповідно до яких можуть використовуватись різні методи: адаптації, гармонізації, уніфікації, імплементації, апроксимації тощо. Тому на початку ХХІ ст. однією з актуальних проблем є вплив глобалізаційних процесів на розвиток правотворення. Світ на порозі створення нової моделі права – світової глобальної правової системи, на підставі зближення і досягнення одноманітності внутрішньодержавних та міжнародних систем на основі єдиних норм, стандартів, юридичних принципів.

1. Onishhenko N. M. (2002). Pravova sy`stema i derzhava v Ukrayini. [Legal system and state in Ukraine]. Insty`tut derzhavy` i prava im. V. M. Korecz`kogo NAN Ukrayiny`. K.: IDiP NANU, 131 s. [in Ukrainian]. 2. Oborotov Yu. M. (2003). Suchasne pravorozuminnya ta vy`znachennya prava. [Modern legal understanding and definition of law]. Aktual`ni probl. derzhavy` i prava. Vy`p. 18. S. 4–9 [in Ukrainian]. 3. Parxomenko N. M. (2006). Evolyuciya vitchy`znyanogo rozuminnya dzherel prava v konteksti pravorozuminnya u 20–70 roky` XX stolittya. [Evolution of domestic understanding of sources of law in the context of legal understanding in the 20–70s of the twentieth century]. Chasopy`s Ky`yivs`kogo universy`tetu prava. No. 3. S. 14–18 [in Ukrainian]. 4. Glovyuk I. V. (2002). Yury`dy`chna doktry`na yak dzherelo prava. [Legal doctrine as a source of law]. Pravova derzhava ochy`ma molody`x doslidny`kiv: materialy` 5-yi zvitnoyi shhorichnoyi students`koyi naukovoyi konferenciyi, Odesa, 25 kvitnya 2002 r. Odesa: Yury`d. lit., S. 16–20 [in Ukrainian]. 5. Zady`raka N. Yu. (2005). Teorety`ko-pravovi py`tannya zakonotvorchosti: [Theoretical and legal issues of lawmaking] avtoref. dy`s. na zdobuttya nauk. stupenya kand. yury`d. nauk: specz. 12.00.01 “Teoriya ta istoriya derzhavy` i prava; istoriya polity`chny`x i pravovy`x uchen`”. K., 16 s. [in Ukrainian]. 6. Smityux A. V. (2004). Zvy`chayi yak dzherelo prava v konteksti novogo zakonodavstva Ukrayiny` (perspekty`vy` zastosuvannya gospodars`ky`my` sudamy`). [Customs as a source of law in the context of the new legislation of Ukraine (prospects of application by commercial courts)]. Visny`k gospodars`kogo sudochy`nstva. No. 1. S. 344–348. [in Ukrainian]. 7. Dnistryans`ky`j S. S. (2002). Zagal`na nauka prava i polity`ky` [General science of law and politics]. Antologiya ukrayins`koyi yury`dy`chnoyi dumky`: V 6 t. Redkol.: Yu. C. Shemshuchenko ta in. T. 1: Zagal`na teoriya derzhavy` ta prava, filosofiya ta enkcy`klpediya prava. K.: Vy`d. Dim “Yury`dy`chna kny`ga”, S. 384–408 [in Ukrainian]. 8. Cy`mbalyuk M. M. (2008). Ontologiya pravosvidomosti: teoriya ta real`nist` [Ontology of legal consciousness: theory and reality]: monografiya. K.: Atika, 288 s. [in Ukrainian]. 9. Gusarev C. D. (2000). Yury`dy`chna deontologiya [Legal deontology]. K.: VIRA-R; Dakor. 358 s. [in Ukrainian].