Сучасні тенденції розвитку медичного права у системі права України

2022;
: 37-42

Zharovska I."Current trends in the development of medical rights in the law system of Ukraine."

Навчально-науковий інститут права та психології Національного університету «Львівська політехніка», доктор юридичних наук, професор кафедри теорії та філософії права

Автором статті проаналізовано основні сучасні тенденції розвитку медичного права як комплексної галузі права України.

Вказано, що медичне право перетворилося на всеосяжну юридичну сферу, яка стосується правових питань, пов’язаних із лікуванням, охороною здоров’я, біоетикою та технологіями наук про життя. З юридичної сторони медичне право не є самостійними юридичними галузями. Воно є міжкомплементарним інститутом, та взаємодіє з такими галузями традиційного права, як цивільне право, адміністративне право, кримінальне право, соціальне право, цивільне та кримінально-процесуальне право. Однак зараз ця тенденція є значно ширшою і вміщує наукові знання не тільки в межах права. Медичне право потребує узгодженої комплексної методології, у тому числі у сфері медицини, етики, соціології, культурології, політології, техніки, біології та економіки.

Констатовано, що в іноземній практиці є тенденція до розмежування медичного права і права у сфері охорони здоров’я. У той час як медичне законодавство охоплює сферу нормативноправових актів, що стосуються медичних операцій, операторів галузі, процедур, залучених до медичних операцій, характеристик медичних експертів, які здійснюють медичні операції, а також відносин, що виникли під час виконання медичної діяльності, охорони здоров’я. Законодавство регулює широку сферу діяльності, не тільки медичну, а й процедури, що виконуються, необхідність і необхідність процедури, фахівців, які здійснюють процедуру. В національній практиці питання адміністративного функціонування органів охорони здоров’я також частково охоплюються предметом медичного права.

Згруповано основні тенденції розвитку медичного права в Україні:  розвиток кримінального медичного права (відповідальність є невід’ємним елементом правореалізаційної діяльності, інакше норми будуть мати декларативний характер і нічого більше. Кримінальне право повинно комплексно взаємодіяти з медичним в контексті створення окремого інституту – кримінального медичного права); узгодження комплексної ідеології у сфері медичного репродуктивного права (розглянуто колізії на прикладі штату Техас та республіки Польщі); акцент на біоетичних принципах; розвиток навчальної дисципліни «Медичне право» в межах юридичної та медичної галузі здобуття освіти.

1. Todorovski N. (2018) Medical law and health law - is it the same? Acta Medica Medianae №57(2). Р.34-39 [in English].
  2. Mullock А. (2021) Surgical harm, consent, and English criminal law: When should ‘bad-apple’ surgeons be prosecuted? Medical Law International. Vol 21, Is. 4.  DOI:10.1177/09685332211057004[in English].
  3. Ha Tae Hoon (2019) Retrospect and Prospect of Medical Law 20th Anniversary (Medical Criminal Law) The Korean Society of Law and Medicine. Vol.20 Is. 3. P.47-79[in English].
  4. Yavtushenko O.V. (2021) The concept and content of non-property reproductive rights of individuals  Journal of Eastern European Law V. 86. P. 83-89[in English].
  5. Hopkins Tanne J. (2021) Texas’s new abortion law is an attack on medical practice and women’s rights, say doctors BMJ : British Medical Journal (Online) Vol. 374 DOI:10.1136/bmj.n2176[in English].
  6. Chekaly smerti druhoho plodu: u Polshchi pomerla vahitna dviineiu, yakii vidmovyly v aborti.[They were waiting for the death of the second fetus: a pregnant twin died in Poland and was denied an abortion]. Fakty. [Facts].  January 26, 2022. Retrieved from: https://health.fakty.com.ua/ua/novyny/chekaly-smerti-drugogo-plodu-u-pol...(accessed 27.01.2022) [in Ukraine].
  7. Barugahare J.  (2018) African bioethics: methodological doubts and insights. BMC Med Ethics V.19 Р. 98 https://doi.org/10.1186/s12910-018-0338-6[in English].
  8. Parker, M., Willmott, L., White, B. et al. (2018) Law as Clinical Evidence: A New ConstitutiveModel of Medical Education and Decision-Making. Bioethical Inquiry V.15 P. 101–109 . DOI:10.1007/s11673-017-9836-3 [in English].