Вільний рух товарів: моніторинг та оцінка впровадження угоди «Про асоціацію між Україною та ЄС»

2024;
: cc. 362 - 369
1
Національний університет "Львівська політехніка", Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
2
Національний університет «Львівська політехніка» Кафедра зовнішньоекономічної та митної діяльності
3
Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти

Анотація. Стаття присвячена аналізу та оцінці сучасного стану імплементації Україною acquis ЄС відповідно до Угоди про Асоціацію в секторі "Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею" щодо вільного руху товарів.

Законодавча та інституційна база для вільного руху товарів, хоч і частково, проте вже реально існує, зокрема для секторів, які може охоплювати ACAA, завдяки зобов’язанням у рамках ПВЗВТ. Сьогодні на розгляді у Верховній Раді України перебувають одразу декілька проектів законів України щодо державного ринкового нагляду і стандартизації, для можливості в близькому майбутньому стати повноправним членом митного союзу ЄС. Зазначено, що швидке усунення системних проблем й подальше ухвалення горизонтального та вертикального законодавства України, гармонізованого із правом Європейського Союзу у сфері вільного руху товарів, надасть змогу перевести у практичну площину питання підписання Угоди про спільне визнання Україною та Євросоюзом сертифікатів відповідності на промислову продукцію (АСАА).

Моніторинг виконання зобов’язань в означеній сфері дав можливість дійти висновку про середній рівень підготовки щодо приведення вітчизняного торгівельного законодавства в ключових секторах у відповідність до Європейського acquis communautaire. Визначено за допомогою яких заходів формування та реалізації політики вільного руху товарів забезпечено виконання зобов’язань України відповідно до Угоди "Про Асоціацію між Україною та ЄС". 

Зроблено висновки, що наша держава демонструє помірний рівень підготовки у сфері вільного руху товарів, що, на основі спільних правил і процедур, гарантує можливість вільного торгу товарами державам-членам Спільного ринку на території Євросоюзу. Поруч з цим, Україні все ще необхідно проаналізувати своє законодавство,  особливо в частині можливості його застосування на практиці в означеній сфері, і виконати "домашнє завдання", зокрема, щодо технічних регламентів, стандартів, оцінки відповідності, акредитації, метрології та ринкового нагляду.

1.      Про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. № 984_011. (2014). База даних «Законодавство України» / ВР України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text (Дата звернення: 12.09.2024).

2.            Внутрішній ринок Європейського Союзу. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Внутрішній_ринок_Європейського_Союзу (Дата звернення: 12.09.2024).

3.            Консолідовані версії Договору про Європейський Союз та Договору про функціонування Європейського Союзу з протоколами та деклараціями: Міжнародний документ. № 994_b06. (1957). База даних «Законодавство України» / ВР України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_b06#Text (Дата звернення: 12.09.2024).

4.            Євроінтеграційний портал. "Пульс Угоди". URL: https://pulse.kmu.gov.ua/ua/a/year/all (Дата звернення: 12.09.2024).

5.            Про виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. № 1106. (2017). База даних «Законодавство України» / ВР України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1106-2017-п#Text (Дата звернення: 12.09.2024).

6.            Analytical Report following the Communication from the Commission to the European Parliament, the European Council and the Council Commission Opinion on Ukraine’s application for membership of the European Union. European Commission. Commission staff working document. SWD(2023) 30 final. Brussels, 1 February 2023. 66 p.

7.            Звіт за результатами проведення первинної оцінки стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС). 2023. 307 c. URL : https://www.kmu.gov.ua/storage/app/sites/1/55-GOEEI/zvit_UA.pdf (Дата звернення: 18.09.2024).

8.            Опубліковано звіт за результатами первинної оцінки стану імплементації актів права ЄС. Урядовий портал. Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України. URL : https://www.kmu.gov.ua/news/opublikovano-zvit-za-rezultatamy-pervynnoi-o... (Дата звернення: 18.09.2024).

9.            Уряд спільно з ЄС працює над Угодою з ACAA в перших пріоритетних секторах промисловості. Урядовий портал. Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України. URL : https://www.kmu.gov.ua/news/uriad-spilno-z-ies-pratsiuie-nad-uhodoiu-z-a... (Дата звернення: 18.09.2024).

10.         Про внесення змін до Технічного регламенту безпеки машин: Постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2023 р. № 880. База даних «Законодавство України» / ВР України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/880-2023-%25D0%25BF#n2 (Дата звернення: 18.09.2024).

11.       На шляху до промислового безвізу: уряд привів у відповідність нормам ЄС технічний регламент безпеки машин. Урядовий портал. Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України. URL : https://export.gov.ua/news/4881-kmu_pogodiv_tekhnichnii_reglament_bezpek... (Дата звернення: 22.09.2024).

12.       Відбувся Міжнародний форум "Промисловий безвіз" (АСАА) в системі відновлення та розвитку економіки України". Урядовий портал. Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України. URL : https://www.kmu.gov.ua/news/vidbuvsia-mizhnarodnyi-forum-promyslovyi-bez... (Дата звернення: 22.09.2024).

13.       Україна набула повноправного членства у міжнародній організації законодавчої метрології. Веб-сайт команди урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції. URL : https://eu-ua.kmu.gov.ua/en/news/ukrayina-nabula-povnopravnogo-chlenstva-u-mizhnarodnij-organizatsiyi-zakonodavchoyi-metrologiyi// (Дата звернення: 22.09.2024).