У статті досліджуються питання інформаційної безпеки як стану захищеності життєво важливих інтересів людини, суспільства і держави, при якому слід запобігати заподіянню шкоди через: неповноту, невчасність та невірогідність інформації, що використовується .
Мережа інтернет впливає на інформаційну безпеку як позитивно так і негативно, з одного боку повний доступ до всієї інформації, з можливістю подальшої фільтрації, перевірки і визначення для себе яким джерелам можна довіряти, а яким не варто, з іншого боку легкість просування ворожих наративів, через недостатність контролю, а також легкість через незнання попасти не на ті посилання, до прикладу в тих людей які користуються інтернетом на російській мові будуть в стрічці переважно промосковські новини і без знання обох мов дуже легко попасти під впив пропаганди.
Досліджуються шляхи негативного впливу, що застосовуються ворогом в інформаційному середовищі Інтернет.
На сучасному етапі розвитку законодавчого регулювання боротьби з дезінформацією в мережі Інтернет - відсутній чіткий механізми притягнення до відповідальності осіб, що ствоюють пабліки чи так звані «канали», з поширення дезінформації, а тим паче за коментарі в таких пабліках.
Враховуючи сутність і складність цифрового середовища і основ його функціонування, притягнення до відповідальності за поширення інформації, що не є обмеженою законами України, зокрема законом «Про інформацію», потребує додаткового вивчення та вирішення шляхів врегулювання.
Окреслено необіхдні пріоритетні напрями для протидії масштабним інформаційним загрозам в мережі Інтернет, операціям інформаційної війни ворога.
Важливим є висновок щодо необхідності підвищення рівня інформаційної грамотності населення України для подолання інформаційних загроз в мережі Інтернет, прийняття на законодавчому рівні урядових програм та освітніх заходів органів місцевого самоврядування для підвищення цифрової грамотності населення, особливо з тих питань, що стосуються інформаційної безпеки в мережі Інтернет.
1. Pro natsionalʹnu bezpeku Ukrayiny : Zakon Ukrayiny vid 21.06.2018 r. № 2469-VIII [On the national security of Ukraine: Law of Ukraine dated June 21, 2018 No. 2469-VIII ].Vidomosti Verkhovnoyi Rady Ukrayiny. 2018. № 31. [in Ukrainian].
2. Kompleksne doslidzhennya: yak viyna zminyla mene ta krayinu [Comprehensive Study: How the War Changed Me and the Country]. Pidsumok roku. Retrieved from: https://ratinggroup.ua/research/ukraine/kompleksne_dosl_dzhennya_yak_v_yna_zm_nila_mene_ta_kra_nu_p_dsumki_roku(accessed 29.09.2023). [in Ukrainian].
3. Slovo feyk. Slovotvir. [The word fake. Word work ]. Retrieved from: https://slovotvir.org.ua/words/feik (accessed 29.09.2023).
4. Mudra, I. (2016) Ponyattya feyk ta yoho vydy u ZMI [The concept of fake and its types in mass media]. Tele- ta radiozhurnalistyka, Vyp. 15, 184-188. Retrieved from:http://publications.lnu.edu.ua/collections/index.php/teleradio/article/viewFile/694/ 699(accessed 29.09.2023). [in Ukrainian].
5. Ilʹnytsʹka, U. (2016) Informatsiyna bezpeka Ukrayiny: suchasni vyklyky, zahrozy ta mekhanizmy protydiyi nehatyvnym informatsiyno-psykholohichnym vplyvam [Information security of Ukraine: modern challenges, threats and countermeasures against negative informational and psychological influences],Humanitarian vision, Vol. 2, Num. 1, 27-32.Retrieved from: http://nbuv.gov.ua/UJRN/hv_2016_2_1_7 (accessed 29.09.2023). [in Ukrainian].