Технологічні аспекти одержання акриламіду гетерогенно-каталітичною гідратацією акрилонітрилу

Хомко Н.Ю.

Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра екологічної безпеки та природоохоронної діяльності

At the present time, the principal method of producing acrylamide on an industrial scale is the acid-catalyzed hydration of acrylonitrile. The great disadvantage of this acid process is the accompanying sulfate pollution and large amount of sulfuric acid wasted. The problems of syntheses of acrylamide by heterogeneous-catalytic hydration of acrylonitrile are investigated in this paper. Одержання акриламіду сірчанокислотною гідратацією акрилонітрилу має  багато недоліків, серед яких велика витрата сірчаної кислоти на процес утворення неутилізованого сульфату кальцію, що привело до того, що розроблено новий процес одержання акриламіду гетерогенно-каталітичною гідратацією акрилонітрилу. Досліджено вплив окремих чинників на процес гетерогеннно-каталітичної гідратації акрилонітрилу.

1. Мокрівський Т.М., Мокрий Є.М., Хомко Н.Ю. Гідратація аліфатичних нітрилів на мідному каталізаторі //Доп. НАН України. – 1998. – №3. – С.146–149. 2. Matsuda P. Acrylamide production simplified. – Chem. Technol 1977. – 7, № 5. – Р.306–308 3. Савицкая М.Н., Холодова Ю.Д. Полиакриламид. – К., 1969. – 186 с. 4. Мыцан О.П, Соколова Т.П., Мокривский Т.М. Очистка акрилонитрила // Вестник Львовского политехнического ин-та. – Львов, 1977. – №112. – С.69–71.  5. Пат. 3962333 (США). Process for the production of acrylamide and methacrylamide. Yoshimura Kiotaka. – Опубл. 1976. 6. Пат. 2329011 (ФРН). Vtrfahren zur Kontinuierlichen Herstellung von Acrylamid.Barthell E. – Опубл. 1975. 7. Хомко Н.Ю, Чайка О.Г. Вплив водневого показника та добавок кислот на гетерогенно-каталітичну гідратацію нітрилів // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Хімія, технологія речовин та їх застосування”. – 2007. – №590. – С.283–286. 8. Пат. 4302600 (США). Process for the purification of an aqueus  acrylamide solution. Sayton Yun. – Опубл. 1981.