Формування тонких шарів реакційноздатних кополімерів на планарних поверхнях

Чобіт М.Р., Нікітішин Є.Ю., Долинська Л.В., Монцібович Р.О.

Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра органічної хімії

The processes of receiving and the properties of thin polymer pellicles of network structure on the basis of reactionary copolymers were researched. It was shown that the cross linked network structures are formed as a result of the reactions of peroxide groups presented in polymer structure as well as due to the interactions of anhydride groups with bifunctional alcohols. The optimal conditions and component correlation for the formation of network three-dimensional structures with high linking level were determined. Досліджено процеси одержання та властивості тонких полімерних плівок сітчастої будови на основі реакційноздатних кополімерів. Показано, що зшиті сітчасті структури формуються як за рахунок реакцій пероксидних груп, присутніх у структурі кополімерів, так і за рахунок взаємодії ангідридних груп з біфункціональними спиртами. Визначено оптимальні умови та співвідношення компонентів для формування сітчастих тривимірних структур з високим ступенем зшивки.

1. Schmid. G. Nanoparticles: from theory to application. – Weinheim: WILEY-VCH Verlag GmbH, 2010.– 522 p. 2. Помогайло А. Д. Гибридные полимер-неорганические нанокомпозиты // Усп. химии. – 2000. – Т. 69, 1. – С. 60–89. 3. Иванова Н. И., Руделев Д. С., Сумм Б. Д. Получение наночастиц сульфида кадмия в обратных микроэмульсионных системах // Вестн. Моск. ун-та. Сер. 2. Химия. – 2001. – Т. 42, 6. – С. 405–407. 4. Суздалев И.П. Нанотехнология. – М.: КомКнига, 2006.– 592 с.  5. Zhao Q., Chen W., Zhu Q. Synthesis of various size CdS nanocrystals in pore of polyacrylamide gels at room temperature. – Materials Letters. – 2003. – V. 57, 11. – Р. 1756–1758. 6. Seifarth O., Krenek R., Tokarev I., Burkov Y. Metallic nickel nanorod arrays embedded into ordered block copolymer templates. // Thin Solid Films. – 2007. – V. 515, 16. – P. 6552–6556. 7. Chu Y.-C., Wang C.-C., Chen C.-Y. A new approach to hybrid CdS nanoparticles in poly(BA-co-GMA-co-GMA-IDA) copolymer membranes // J. Membrane Sci. – 2005. – V. 247.– P. 201–209. 8. Токарєв В. С., Ільчук Г. А., Шевчук О. М., Українець В. О. Синтез наночастинок CdxSy , вбудованих у тонкі полімерні покриття, прищеплені до твердої поверхні // ДАН України. – 2009. – № 8. – С. 146–151. 9. Шевчук О.М., Букартик Н.М., Токарев С.В., Монцібович Р.О. Формування тонких шарів пероксидних макроінісурфів на поверхнях різної природи // Вісник НУ “Львівська політехніка”. – 2011. – № 700. – С382–386. 10. Курганский В.С., Пучин В.А., Воронов С.А., Токарев В.С. Синтез гетерофункциональных полимеров с пероксидными и ангидридными группами // Высокомол. соед. – 1983. – Т (А) 25, № 5. – С.997–1004. 11. Васильев В.П., Глусь Л.С., Губарь С.П. Разработка газохроматографического метода анализа пероксидного мономера ВЭП // Вестн. Львов. политех. ин-та. “Химия, технология веществ и их применение”. – 1985. – №191. – С. 24–26. 12. Ван Кревелен Д.В. Свойства и химическое строение полимеров. – М.: Химия, 1976. – 413 с.