Утилізація систем на основі концентрованої нітратної кислоти, яка містить сполуки йоду

Гринь Г.И., Пономарьов В.О., Созонтов В.Г., Казаков В.В.

НТУ “ХПІ”, м. Харків, ПрАТ “Сєверодонецький ОРГХІМ”, м. Сєверодонецьк, ПрАТ “Сєверодонецьке об’єднання АЗОТ”, Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля, м. Сєверодонецьк

The technological scheme of reprocessing the systems on the basis of concentrated nitrate acid containing compounds of iodine is presented. The offered scheme allows to reach the degree of utilization that exceeds 99 %. Наведено принципову технологічну схему переробки систем на основі концентрованої нітратної кислоти, яка містить сполуки йоду. Схема, що пропонується, дає змогу досягнути ступеня утилізації, що перевищує 99 %.

1. Утилізація окислювачів ракетного палива типу АК-20К, АК-27П / Г.І. Гринь,  О.В. Джежулей, В.В. Казаков, К.А. Кучер // Праці Академії. – К.: НАОУ, 2007. – № 7 (80), інв. 42496. – С. 174–179 (не публікується). 2. Технологическая схема ректификации йодсодержащих растворов нитратной кислоты / Г.І. Гринь, П.В. Кузнецов, В.В. Казаков, В.Г. Созонтов, К.А. Кучер // Экология и промышленность. – 2008. – № 2 (15). – С. 42–44. 3. Сукачев В.П., Каут B.M., Дубровская С.И. Состав паров над смесями N2O4 и 98 % HNO3 при кипении под атмосферным давлением // Химия и технология азотных удобрений // Труды ГИАП. – 1975. – Вып. 31. – С. 18–25.  4. Ксензенко В.И., Станисевич Д.С. Химия и технология брома, йода и их соединений. – М.: Химия, 1995. – 432 с. 5. Растворимость йода в водных растворах азотной кислоты и оксидов азота: Отчет о НИР / ГИПХ. – Л., 1953. – № 414. – С. 281–283. 6. Созонтов В.Г. Кінетика виділення йоду з водних розчинів азотної кислоти та оксидів азоту // Хімічна промисловість України. – 1999. –  № 5. – C. 15–18. 7. Водные растворы азотной кислоты и оксидов азота. Кинетика выделения кислородных соединений йода / C.A. Саломахина, В.И. Созонтов, Г.И. Гринь, А.Я. Лобойко // Хімічна промисловість України. – 2004. – №3. – C. 44–47. 8. Исследование состава паровой фазы над водными растворами азотной кислоты и оксидов азота, содержащими йод / В.И. Созонтов, Г.И. Гринь, H.B. Кошовец, C.A. Саломахина // Вісник Національного технічного університету “ХПI”. – Харків: НТУ “ХПI”, 2001. – № 20. – С. 20–24. 9. Влияние технологических параметров на процесс выделения йода из растворов HNO3–H2O–N2O4 / В.И. Созонтов, Г.И. Гринь, Н.И. Азаров, C.A. Саломахина // Вісник Національного технічного університету “ ХПI “. – Харків: НТУ “ ХПI”, 2001. – № 23. – С. 99–104. 10. Созонтов В.Г., Кармазін І.Г., Мітронов А.П., Саломахіна C.O. Дослідження процесу ректифікації водних розчинів азотної кислоти та оксидів азоту, які містять йод // Хімічна промисловість України. – 1999. – № 4. – C. 23–26. 11. Бондарев B.H., Созонтов В.И., Казаков B.B. Переработка меланжей на основе азотной кислоты, содержащих соединения йода // Зб. тез доп. Всеукр. наук.-метод. конф. “Екологія та інженерія. Стан, наслідки, шляхи утворення екологічно чистих технологій”. – Дніпродзержинськ: ДДТУ, 1996. – C. 64–65.