У статті висвітлюються питання типології сільських поселень агрорекреаційного спрямування та основних прийомів їх архітектурно-планувальної організації.
В результаті проведених досліджень та узагальнень запроектовано типи поселень з туристично-рекреаційними функціями: «курортні селища» - центри об’єднаних територіальних громад з наявними природно-лікувальними ресурсами та закладами довготривалого відпочинку і лікування в якості містобудівної основи; «рекреаційні села» - поселення, основною функцією є забезпечення довготривалого відпочинку населення; «агрорекреаційні села» - поселення, які поєднують функції виробництва агропромислової продукції і забезпечення різнострокового відпочинку рекреантів; «туристичні поселення» - села, які в силу природних та імміграційних процесів залишились без населення і в даний час використовуються для розміщення туристів; «туристичний притулок» - окремі житлові групи, які використовуються для нетривалого перебування і вирізняються мінімальними рівнями комфорту.
Запропоновано прийоми архітектурно-планувальної організації сільських поселень класифікувати у відповідності типів поселень з агрорекреаційними функціями, базуючись на застосуванні принципу непереривності та органічного поєднання планувальних структур курортно-рекреаційних об’єктів та комплексів, житлово-рекреаційних об’єктів з одного боку, та інших структурних елементів населених пунктів - з іншого. До конкретних прийомів віднесено: екстраполяція (розвиток з подовженням) планувальної структури забудови поселень в бік основних ландшафтних принад місцевості, утворення нових вулиць на територіях, так званих, огородних дорізків, формування окремих громадських просторів в якості підцентрів обслуговування, набережних та прогулянкових еспланад.
Alaev E. V. 1981. Socy'al'no-эkonomy'cheskaya geografy'ya. Ponyaty'jno-termy'nology'chesky'j slovar'. M. : Mysl'. S. 350.
Osnovy' metodologiyi ta organizaciyi naukovy'x doslidzhen'. 2010. Navch. posib. dlya studentiv, kursantiv, aspirantiv i ad'yuntiv /za red. A.Ye. Konvers'kogo. K. : Centr uchbovoyi literatury'. S. 352.
Timoxin V. O. 2008. Arxitektura mis'kogo rozvy'tku. 7 kny'g z teoriyi mistobuduvannya. K. : KNUBA. S. 629.