Особливості функціонування студентської періодики: від виникнення до сьогодення

1
Національний університет «Львівська політехніка»

Проаналізовано історичні особливості української студентської періодики, описано соціально-політичні чинники, які впливали на її функціонування. Висвітлено проблеми сучасної преси для студентів.

Після вивчення проблем преси для студентів, дослідили, що цензура та фінансування – основні проблеми молодих видавців, які пов’язані одна з одною. Проблеми, що існують через фінансування, можуть суттєво впливати на редакційну політику періодичного видання студентської молоді, на його тематику публікацій та мовні особливості.

На контент в студентській пресі дуже впливають події, що відбуваються в соціумі. У минулому студентів хвилювало те, що відбувається і як це впливатиме на їхні життя. Тепер у газетах та в інтернет-виданнях публікують матеріали на різні теми, але коли трапляються важливі події, це завжди відображається на контенті.

 Досліджуючи розвиток студентської преси, було визначено, що існують групи видавців: майбутніх фахівців (з журналістики, видавничої справи і редагування, філології) та студентів, які навчаються на негуманітарних спеціальностях. Здебільшого, молодими людьми керує бажання висловити свої думки, а також просто використати велику кількість енергії.

За період існування студентської періодики минуло багато часу, проте в газетах, які видавали колись і видають зараз можна побачити багато спільного. Але є і те, що суттєво відрізняється – художньо-технічне оформлення поліпшилось завдяки науково-технічному прогресу, тематика контенту змінилася, оскільки у ринкових умовах видавці робили все можливе, щоб зацікавити потенційних читачів, не зважаючи на важливість національного виховання у публікаціях.

1. Васюта О. М. Проблеми розвитку сучасних молодіжних журнальних видань / О. М. Васюта // Тези доповідей Х Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених “Молодь: освіта, наука, духовність”; Ч. 2. – К. : Університет “Україна”, 2013 – С. 91–93.
2. Дунаєвська Ю. Вплив ЗМІ на формування здорового способу життя студентської молоді //
Ю. Дунаєвська; Науково-теоретична конференція викладачів, аспірантів, співробітників та студентів кафедри фізичного виховання і спорту : тези доповідей / Відп. за вип. А. Є. Шепєлєв. – Суми : СумДУ, 2012.

3. Жиленко І. Р. Студентська преса університету Міннесоти / І. Р. Жиленко // Матеріали шостої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Журналістська освіта на Сумщині: набутки й проблеми” : збірник наукових праць / Укладачі О. Г. Ткаченко, В. О. Са­дівничий. – Суми : Сумський державний університет, 2011. – C. 138 – 141.

4. Злобіна О. Особливості формування життєвих орієнтирів студентської молоді в сучасному інформаційному просторі / О. Злобіна // Київський національний університет культури і мистецтв, Інститут журналістики та міжнародних відносин. – К.: Український інформаційний простір, 2013. – № 1 (Ч. 2). –  С. 132 – 137.

5. Лозовский Б. Молодежная газета или газета для молодежи / Б. Лозовс-
кий // Вестн. Моск. ун-та. Сер.: Журналистика. – 1989. – № 2. – С. 70.

6. Маковій В. І. Студентські ЗМІ в Україні: стан і тенденції розвитку [Електронний ресурс] // В. І. Маковій. – Режим доступу : http://journlib.univ.kiev.ua/index.php?act=article&article=2295.

7. Овдієнко Н. В. Студентські ЗМІ в структурі сучасної української журналістики (на прикладі газет “Студентська координата” і “Молодий журналіст”) [Електронний ресурс] / Н. В. Овдієнко. – Режим доступу : http://journlib.univ.kiev.ua/index.php?act=article&article=2359.

8. Тимошик М. С. Особливості формування нової системи української молодіжної преси напередодні розвалу СРСР (1986–1991) [Електронний ресурс] / М. С. Тимошик; Науковий вісник України. – Режим доступу : http://visnyk.com.ua/stattya/567-osoblivosti-formuvannja-novoyi-sistemi-ukrayinskoyi-molodizhnoyi-presi-naperedodni-rozvalu-srsr-1986–1991.html.

9. Хазарадзе О. І. Студентські ЗМІ. Механізми висвітлення сучасних проблем студентства [Електронний ресурс] / О. І. Хазарадзе. – Режим доступу : http://masters.donntu.edu.ua.

10. Черняков Б. Джерела до історії української преси учнівської та студентської молоді (ХІХ – поч. ХХ ст.) НАНУ, ЛБН ім. В. Стефаника, НДЦ періодики. – Львів, 2005. – 116 с.

11. Шологон Л. Періодичні видання українських студентських товариств Галичини як джерело з історії національно-культурного руху українців краю у 60-х рр. ХІХ – на початку ХХ ст. // Л. Шолгон; Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету, вип. XXXIV. – Запоріжжя, 2012. – С. 288 – 291.