Формування та властивості композиційних поліамід–гідрогелевих мембран

2017;
: pp. 406-412
Lviv Polytechnic National University
Національний університет “Львівська політехніка”
Lviv Polytechnic National University
Національний університет “Львівська політехніка”

Розроблено методику одержання композиційних полімерних мембран модифікуванням поверхні гідрогелів тонким шаром полімеру. Підібрані склади і синтезовані ультратонкі плівкові мембрани з сумішей ПА-6/ПВП методом “сухого формування” з розчину. Одержано  композиційні полімерні мембрани на основі рідкостуктурованих кополімерів ГЕМА/ПВП, які зміцнені наношаром ПА-6/ПВП і досліджені їх експлуатаційні характеристики. Встановлено, що варіювання складами гідрогелевого і модифікувального шарів і режимами формування композиційних мембран можна направлено регулювати їхню міцність і проникність.

A method for obtaining of composite polymer membranes by surface hydrogels modification with thin layer of polymer was developed. The compositions were selected and ultra-thin film membranes from PA-6/PVP blends via “dry forming” from solution were synthesized. Composite polymer membranes based on rarely structured HEMA/PVP copolymers which were strengthened with PA-6/PVP nano-layer were obtained and their operational features were researched. It was found that composition variation by hydrogel and modification layers and also modes of forming can be directed adjust its strength and permeability.

1. Кестинг Р. Е. Синтетические полимерные мембраны. Структурный аспект: Пер. с англ. – М.: Химия, 1991. – 336 с. 2. Ahmed E. M. Hydrogel: preparation, characterization and applications: A review // Journal of Advanced Research. – 2015. – Vol. 6, 2. P. 105–121. 3. Павлюченко В. Н., Иванчев С. С. Композиционные полимерные гидрогели // Высокомолекулярные соединения. – 2009. – Т. 51, № 7. – С.1075–1095. 4. Мулдер М. Введение в мембранную технологию: Пер. с англ. – М.: Мир, 1999. – 513 с. 5. Scriven L. E. Deposition of thin films on solid substrates via dip-coating // In: Better Ceramics Through Chemistry III. C. J. Blinker, D. E. Clark, D. R. Ultich (Eds.), MRS, Pittsburgh, PA, 1988. – Vol. 121. – P. 367–377. 6. Brinker C. J. Dip Coating // In: Chemical Solution Deposition of Functional Oxide Thin Films. T. Schneller et al. (Eds.), Springer-Verlag Wien, 2013. – P. 233–261. 7.Фазуллин Д. Д., Маврин Г. В., Мелконян Р. Г. Композиционные мембраны с модифицированным поверхностным слоем // Международный научно-исследовательский журнал. – 2013. – № 9–1 (16). – C. 45–47. 8. Осадченко С. В., Межуев Я. О., Коршак Ю. В., Шпильман М. И. Новые композиционные мембраны с селективным слоем на основе системы полианилин – поли(N-винилпиролидон) // Вестник Нижегородского университета им. Н. И. Лобачевского. – 2013. – № 2 (1). – C. 79–85. 9. Суберляк О.В., Кошкуль Ю., Мельник Ю.Я. Модифікація поліаміду полівінілпіролідоном і біологічно сумісні матеріали для імплантації // Питання хімії і хімічної технології. – 2002. – № 6. – С. 100–104. 10. Suberlyak О. V., Mel'nik Yu. Ya., Baran N. M. Formation of membranes from aliphatic polyamide-polyvinylpyrrolidone blends // Russian Journal of Applied Chemistry. – 2009. – Vol. 82, № 10. – P. 1898–1901. 11. Suberlyak O. V., Melnyk Yu. Ya., Skorokhoda V. Y. Regularities of Preparation and Properties of Hydrogel Membranes // Materials Science. – 2015. – Vol. 50, № 6. – P. 889–896. 12. Баран Н. М., Мельник Ю. Я., Суберляк  О. В. Дослідження селективно-транспортних характеристик мембран на основі сумішей поліамід – полівінілпіролідон // Вісник НУ “Львівська політехніка”: Хімія, технологія речовин та їх застосування. – 2010. – № 667. – С. 416–419.