Моніторинг руху земної кори в межах України з використанням мережі GNSS-станцій

Надіслано: Вересень 02, 2017
Національний університет “Львівська політехніка”
Національний університет “Львівська політехніка”

Мета. Виявити особливості просторового розподілу руху земної кори на території України за допомогою GNSS технології. Методика. Вихідними даними для дослідження послужили результати спостережень тривалістю чотири роки (2013-2016) на понад 120 референцних станціях України. З цих спостережень за допомогою наукового програмного забезпечення GAMIT/GLOBK було обчислено об’єднаний в часі розв’язок (часові ряди координат та швидкості). За контрольні нами були прийняті  розв’язки із Комбінаційного центру EPN. З порівняння значень нашого та контрольного розв’язку було отримано середні квадратичні помилки положень та швидкостей станцій. Результати. Аналіз отриманих значень середніх квадратичних помилок положення та швидкостей станцій показав, що створений регіональний об’єднаний розв’язок може бути використаний для регіональних та локальних геодинамічних досліджень, геофізичної інтерпретації та багатьох практичних застосувань у геодезії. За обчисленими горизонтальними складовими швидкостей було побудовано вектори на цифровій тектонічні карті України. Вектори горизонтальних складових швидкостей (22-25 мм/рік) мають чітку тенденцію напряму до Воронезького кристалічного масиву. Для вертикальної складової швидкостей даний часовий інтервал спостережень (чотири роки) не є достатнім для проведення аналізу та отримання конкретних оцінок. Точність визначення вертикальних швидкостей буде збільшуватиметься з збільшенням часового інтервалу GNSS спостережень. Наукова новизна та практична значущість. Вперше було підготовлено електронну тектонічну карту України з векторами горизонтальних складових швидкостей GNSS станцій. Значення визначених швидкостей є однорідними і з збільшенням часового інтервалу спостережень дадуть можливість встановити особливості просторового розподілу руху земної кори на території України та в майбутньому створити регіональну геодинамічну модель України.

1. Doskich S. Otsinka tochnosti rehionalnoho kombinovanoho GNSS rozviazku. Heodeziia, kartohrafiia i aerofotoznimannia – 2016 - Vyp. 83 – S.34-42
  2. Somov, V.I.: 1992, Sovremennyye dvizheniya zemnoy kory zapadnoy poloviny Vostochno-Evropeyskoy platform. In: Geodinamika i seysmoprognosticheskiye issledovaniya na Ukraine. –. K.: Naukova dumka, S. 118-127
  3. Somov, V.I., Rakhimova, I.SH.: 1992, Geodinamika i strukturnaya evolyutsiya  zemnoy kory Karpato-Balkano-Dinarskogo regiona. Geodinamika i seysmoprognosticheskiye issledovaniya na Ukraine. –. K.: Naukova dumka, S. 128-144
  4. Altamimi, Z., Angermann, D., Argus, D., Blewitt, G., Boucher, C., Chao, B., Drewes, H., Eanes R., Feissel, M., Ferland, R., Herring, T., Holt, B., Johannson, J., Larson, K., Ma C., Manning, J., Meertens, C., Nothnagel, A., Pavlis, E., Petit, G., Ray, J., Ries, J., Scherneck, H.-G., Sillard, P., Watkins, M.: 2001, The terrestrial reference frame and the dynamic Earth. Eos Trans. AGU 82(25):273–279, doi:10.1029/EO082i025p00273-01.
  5. Altamimi, Z.: 2003, Discussion on How to Express a Regional GPS Solution in the ITRF, Proceedings of the EUREF Symposium, Ponta Delgada, 5 June 2002, Verlag des Bundesamts für Kartographie und Geodäsie, Frankfurt am main.
  6. Araszkiewicz, A., Figurski, M., Kroszczyński K.: 2009. Combining of GNSS solutions from BERNESE and GAMIT  http:www_rog_gik_pw_edu_plphocadownloadnr8813%20(3).pdf
  7. Chen, Y., Ding, X., Huang, D. and Zhu, J.: 2000, A Multi-antenna GPS System for Local Area Deformation Monitoring. Earth Planets Space, 52, 873-876.
  8. Fastellini, G., Radicioni, F., Stoppini, A.: 2009, Impact of Local GNSS Permanent Networks in the Study of Geodynamics in Central Italy.
  9. Herring, T.A., King, R. W., Floyd, M. A., McClusky, S. C.: 2016, Introduction to GAMIT/GLOBK - Release 10.6. Department of Earth, Atmospheric, and Planetary Science MIT, USA,  44 p.
  10. Kaloop, M.R. and Li, H.: 2009, Tower bridge movement analysis with GPS and accelerometer techniques: Case study yonghe tower bridge. Inform. Technol. J., 8: 1213-1220.
  11. Kutoglu, H. S.: 2010. Datum Issue in Deformation Monitoring using GPS. Proceedings of FIG Congress 2010 on Deformation Measurement using GNSS Commission: 5 and 6, Sydney, Australia, April 11-16.
  12. Lim, M. C., Setan, H., Othman, R.: 2010, GPS deformation monitoring and analysis for local cors network: Iskandarnet. Geoinformation Science Journal, Vol. 10, No. 2, pp: 1-14
  13. Rutledge, D., Gnipp, J. and Kramer, J.: 2001. Advances in Real-Time GPS Deformation Monitoring for Landslides, Volcanoes and Structures. Proceedings of 10th International (FIG) Symposium on Deformation Measurements, Orange, CA, 110-121.
  14. Savchuk, S., Doskich S.: 2017, Densification ITRF08 into Ukraine area. Scientific journal "BALTIC SURVEYING" – 2017/1 (ISSN 2255 – 999X) – Vol.6 – p.33-38
  15. Seeber, G.: 2003, Satellite Geodesy, 2nd Edition. Walter de Gruyter  GmbH & Co. Berlin New York.