кисень

Визначення константи швидкості руйнування мікроорганізмів після ультразвукової обробки води та дії різних газів

Представлено характер зміни числа мікроорганізмів (паличкоподібних споровмісних бактерій роду Вacillus cereus) для діапазону 102÷106 КУО в 1 см3 від тривалості одночасної дії ультразвукової (УЗ) кавітації та природи різного газу (вуглекислого газу, кисню, аргону). Зображено графічні залежності величин ефективної константи швидкостей руйнування мікроорганізмів (kd) від початкової їхньої чисельності в одиниці об’єму води при різних режимах її обробки. Розраховані ступені руйнування бактеріальних клітин у процесі водоочищення.

Синергічний ефект ультразвукової кавітації та газу при знезараженні води

Досліджено процеси очищення води від бактерій роду Bacillus в умовах барботування самих газів (аргону, гелію, кисню та вуглекислого газу), кавітації та спільної дії газ/кавітація. Виявлено синергічний ефект за умов одночасної дії газу та кавітації (kd(газ/УЗ) >kd(газ) + kd(УЗ) майже вдвічі) та показано, що kd(газ/УЗ) більше за kd(газ) майже на порядок. Встановлено відносний ряд ефективного руйнування мікробних клітин: Ar/US> О2/US> Не/US> СО2/US.

ВИБІР МАСООБМІННОГО АПАРАТА ДЛЯ ДЕФЕРИЗАЦІЇ ПІДЗЕМНИХ ВОД

 Досліджено  абсорбцію  кисню  у  горизонтальному  абсорбері  із  ковшоподібними  диспергаторами (ГАКД) та у вертикальному апараті з барботажним шаром (ВАБШ). Показано, ці  процеси  відбуваються  за  законом  реакцій  першого  порядку.  Встановлено,  що  за газовмісту 0,05  та  діаметра  бульбашок 0,002  м  константа  швидкості  абсорбції  у 46,5  разу більша  у  ГАКД,  ніж  у  ВАБШ.  Рекомендовано  для  деферизації  води  за pH < 6  вико- ристовувати апарат із суцільним барботажним шаром, а за pH більше ніж 6,0 – ГАКД.  

ОКРЕМИЙ ВИПАДОК ТЕРМОХІМІЧНОГО АНАЛІЗУ КАВІТАЦІЙНОГО СОНОЛІЗУ ВОДИ

Розглянуто механізм сонолізу води з утворенням як інтермедіатів (вільних радикалів), так і основних продуктів (водню та кисню), що мають важливе значення для теплоенергетики і технологій водоочищення, які ґрунтуються на застосуванні передових процесів окиснення. Проаналізовано ефективність генерування гідроксильних радикалів у середовищі інертних газів та кисню.

Корозійно-електрохімічна поведінка низьколегованої сталі у лужному середовищі

Показано, що низьколегована хроммолібденванадієва сталь 12Х1МФ, у порівнянні зі сталлю звичайної якості Ст.3, у концентрованому лужному розчині має більш позитивний стаціонарний потенціал та більш низьку перенапругу виділення водню. Після пропускання 1100 А∙год/м2 кількості електрики, швидкість її анодного розчинення стає нижчою у порівнянні зі сталлю Ст.3, і не збільшується з підвищенням густини струму.

Окиснення ненасичених альдегідів різними оксидантами

Одержано нові дані про окиснення  ненасичених альдегідів загальної будови  R–CH=C(R)–CHO  киснем  (у рідкій та газовій фазі) гідропероксикислотами та пероксидом водню. Встановлено  склад продуктів окиснення альдегідів різної будови та виявлено залежність селективности реакції від будови альдегіду та оксиданту. Показано, що визначальною у формуванні складу продуктів реакцій окиснення є взаємодія альдегіду з гідропероксикислотою. Узагальнено одержані результати і запропоновано схеми утворення продуктів при окисненні ненасичених альдегідів різними оксидантами.

Каталітичне окиснення етиленгліколю киснем в лужному середовищі. новий приклад одностадійного окиснювального розривання С–С зв’язку Bond

Досліджено реакцію низькотемпературного окиснення етиленгліколю (ЕГ) киснем в присутності солей міді та лугу як у водних, так і безводних розчинах. Знайдено, що при низьких температурах (близьких до кімнатної) основним продуктом окиснення ЕГ є мурашина кислота. Підвищення температури від 290–315 К до 350–360 К або проведення реакції у водному середовищі призводить до різкої зміни напряму перебігу реакції. ЕГ за таких умов окиснюється з переважним утворенням солей гліколевої кислоти.