світогляд

Антропологічно-соціальний вимір філософії: передмова та переклад есе «Субстанційне та функціональне розуміння філософії» Лешека Колаковського

Це український переклад есе “Субстанційне та функціональне визначення філософії” відомого польського мислителя, дослідника та критика марксизму, епістемолога, Лешека Колаковського. У ньому розглядається природа філософії, її призначення та функції, які вона виконує, як у житті окремої людини, так і в суспільному чи колективному житті. Відтак, автор розглядає різні визначення філософії з різних позицій: сцієнтичної, трансцендентальної, традиційної та функціональної. Остання є основною, бо її притримується Лешек Колаковський. Філософія є природним явищем у житті людини та людських спільнот.

Світоглядні інтерпретації філософії та проблема її наукового статусу (дослідницька стаття)

 У статті обговорюється питання про сутність та науковий статус філософії. Обґрунтовується думка про світоглядний характер філософії, оскільки для неї центральними є найзагальніші питання про світ, людину й місце людини у світі – світоглядні питання, або Великі Філософські Питання. Це не означає, що філософія є світоглядом, чи множиною світоглядів, чи наукою про світогляди. Радше вона є цариною пошуку, обґрунтування й раціонально-критичного оцінювання відповідей на світоглядні питання, а також критичного аналізу й розвитку категорій та концептуальних схем, в яких ми мислимо про ці питання.

Правила розвитку канонічно-правового світогляду

Педагогіка однаковою не буває. Основна причина суперечливих, різних змістів науки педагогіки у методології, викладу матеріалу. Методологія науково-дидактичної думки залежить в більшості випадків від світогляду автора. У духовній педагогіці домінує канонічно-правовий світогляд. Цей світогляд формує педагогіку на онтологічній духовній основі.

Problem of methodological demarcation law

The article discusses current issues methodological problems of demarcation law describes the basic scientific approaches to determine the definition of law. An attempt to solve the traditional concept of discourse to the world, mainly western jurisprudence methodological problems. It is proved that from the standpoint of methodology knowledge of the entire analysis was erected on level epistemological procedures that do not derive to understand the content of the right, which, above all, viewed the problem of understanding and interpretation of the idea of law.

The correlation between the notion of worldview and individual's view : theoretical legal aspects

The article is devoted to the analysis of the notion, types and components of a human's worldview as a compulsory element of his consciousness. Besides, the notion and meaning of individual's views are revealed together with its place in a structure of human consciousness. Furthermore, there are elaborated certain proposals to amend the Constitution of Ukraine as to the possibility to express the worldview and individual's view guaranteed by the main law.

Концепція вбудованої безпеки

Запроваджено концепцію вбудованої езпеки як методу забезпечення функціонального об'єднання ефективності та безпеки науково-технічної діяльності. Запропоновано критерій безпеки домінантного вектора світоглядних намірів у суспільстві та фахівців і критерій безпеки науково-технічного проекту.