Консалтинг як перспективна сфера діяльності в Україні

Andriy MOKRYAKOV "Consulting as a prospective field of activity in Ukraine".

Київський університет інтелектуальної власності і права

Анотація. Стаття присвячена дослідженню категорії «консалтинг», як перспективної сфери діяльності в Україні. Зазначено, що розвиток сучасного суспільства, яке переживає значні перетворення, потребує нових підходів та візій на велику кількість проблем, що виникають у тих чи інших сферах. Сьогодні усі галузі економіки, вся управлінська діяльність, що здійснюється в публічній площині, потребує нового бачення та критичного оцінювання з боку висококваліфікованих фахівців, які мають відповідні знання у тій чи іншій сфері. Консалтингові послуги, які отримали значне розповсюдження за кордоном, для нашої держави є тим напрямом діяльності, який може стати ефективним засобом успішного розвитку багатьох сфер українського суспільства.

Розглянуто наукові погляди на розуміння та зміст консалтингу, важливість розвитку консалтингової діяльності в умовах сьогодення. Звернуто увагу на те, що консалтингова послуга, як доволі нова сфера прикладання має низку характерних особливостей, які на думку вчених, полягають, передусім у тому, що це інтелектуальна, творча діяльність фізичної особи, яка здійснюється виключно суб’єктами підприємницької діяльності на оплатній основі, корисний результат якої не завжди може співпадати з очікуваним.

Консалтингову діяльність розглянуто як сучасний управлінський інструмент, що сьогодні стає затребуваним у багатьох сферах життєдіяльності суспільства. Особливий інтерес і потребу у консалтинговій діяльності нині відчувають практично усі галузі економіки. Попри те, консалтингові послуги досить активно використовуються й у сфері державного управління та місцевого самоврядування, як вагоме підґрунтя для своєчасного і правильного прийняття управлінських рішень. Вочевидь, з огляду на розповсюдженість та затребуваність консалтингових послуг, є доцільним прийняття відповідної законодавчої основи для функціонування та розвитку вітчизняних консалтингових компаній.

1. A large explanatory dictionary of the modern Ukrainian language (with additions and additions) / Compilation. and heads ed. V. T. Busel. K.; Irpin: VTF «Perun», 2005. 1728 p. [in Ukrainian]

2. Zagorodniy A. G., Vozniuk G. L. (2011) Financial and economic dictionary. 3rd ed., add. and processing Lviv: Publishing House of Lviv Polytechnic, 844 p. [in Ukrainian]

3. Savchenko T. G., Yaroshyna A. P. (2019) Consulting and outsourcing as modern tools of enterprise management. Bulletin of Sumy State University. «Economy» series. №. 2. P. 7–12. [in Ukrainian]

4. Skrypnyk L. M. (2021) The essence and peculiarities of consulting in modern educational activity. Bulletin of Alfred Nobel University. Series «Pedagogy and Psychology». Pedagogical sciences. № 2 (22). P. 34–39.

5. Lyshenyuk V. K. (2022) Consulting activity: definition of the concept and its distinction with categories. Actual problems of domestic jurisprudence. No. 2. P. 43–48.

6. Tur O. (2015) Consulting service as a legal category. Entrepreneurship, economy and law. № 7. P. 15–18.

7. Bortnikova M. G.(2017) Analysis of the state of implementation of consulting projects on the domestic and world markets. Global and national economic problems. Issue 18. P. 28–32.

8. Nechiporuk K. O., Ratsyn I. I. (2022). Consulting activity in the system of international business. Scientific Bulletin of the Uzhhorod National University. Series: International economic relations and the world economy. Issue 45. P. 46–52.

9. Kolomiets M. V. (2019) To the problem of legal regulation of consulting activities of Ukraine. Private and public law. № 1. P. 51–54.

10. Karpenko O.O. (2018) Prospects for the development of consulting activities in Ukraine based on European experience. Black Sea Economic Studies. Issue 27. P. 54–58.