Роль еліти у формуванні мовного чинника, як одного із ключових основ розбудови держави

Kelman M., Kristinyak M. "The role of the elite in the formation of the language factor as one of the key bases of state construction"

Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології
Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти Національного університету “Львівська політехніка” старший лаборант кафедри адміністративного та інформаційного права

У статті розглянуто сучасні наукові погляди щодо визначення ключової ролі сучасної еліти у процесі формуванні мовного чинника, як одного із важливих основ розбудови сучасної держави, та на онові цього запропоновано основні практичні засади щодо покращеного процесу розвитку державної мови з врахуванням сучасної соціально-економічної ситуації що склалася в державі. На основі цього визначено, що численні дії еліти напряму чинять вплив щодо збереження та безпеки мови, окрім цього визначено, що закріплення мовного статуту нової української держави, на основі зміни статусу держави, разом з тим і її державної символіки призвело до самоукраїнізації колишньої радянської еліти вже на теренах нової української держави, відтак якщо питання статуту було вже вирішене, то важливим залишилося питання збереження мови, а саме питання відмежування її від російської мови, адже українська мова себе позиціонувала як готове знаряддя творення нової політичної ідентичності. Ця ідентичність була виправдана самим здобуттям незалежності. Таким чином, доведено, що роль політичної еліти у формуванні мовного чинника є пріоритетною, адже саме політична еліта активним чином формує та реалізує закони щодо збереження та функціонування державної мови, від чого в подальшому залежить її активний розвиток або цілковитий занепад. Відносно, цього визначено що для розвитку української мови, на наш погляд, враховуючи сучасні негативні наслідки соціально-економічної політики за минулі роки питання збереження мови є ключовим питання, що потребує введення відповідних практичних дій щодо покращеного сприяння та розвитку державної мови в Україні. На основі цього запропоновано основні теоретичні засади щодо покращення сприяння процесу розвитку державної мови на макрорівні. Запропоновані теоретичні засади мають на меті сформувати інтелектуальну молоду еліту, яка буде здатна активізувати національно-патріотичні засади збереження мови та сформувати стратегії розвитку державної мови, що в подальшому посприяє активному формуванню національної самосвідомості щоб достойно зберегти державну мову.

Drozdov O. (2006) Bezelitarna Ukraina. [Unitarian Ukraine] Іrpin [in Ukraine]. H. Yevsieieva (2011) Rol ukrainskoi elity u formuvanni movnoho chynnyka natsionalnoi idei [The roll of the Ukrainian elite in the formation of the linguistic factor of the national idea] Dnipropetrovsk [in Ukraine]. 2.Fesenko V. (2006) Formuvannia novoi ukrainskoi elity [Formation of the New Ukrainian elite] Lviv [in Ukraine]. 3.Shevchuk Yu. (2006) Chomu politychna elita Ukrainy musyt liubyty movu [Why Ukraine's political elite should love the language] Lviv [in Ukraine]. 4.Shulha M. (2007) Vladna elita [Government elite] Moskva [in Russia].