Онлайн-ризики в умовах сучасності: проблеми та шляхи подолання

Natalia DIDYK, Yaryna PAVLOVYCH-SENETA  "Online risks in modern conditions: problems and ways to overcome".

Національний університет «Львівська політехніка»
Львівський державний університет внутрішніх справ, доцент кафедри адміністративно-правових дисциплін, кандидат юридичних наук, доцент

Наголошено, що забезпечення безпеки дітей є одним із пріоритетним завдань держави. Сьогодні в умовах стрімкого цифрового розвитку з’являються нові виклики та загрози благополуччю дітей, які вимагають пошуку дієвих інструментів їх подолання та забезпечення комплексного підходу до забезпечення безпеки дітей в кіберпросторі.

Акцентовано увагу на тому, що комплексний підхід передбачає в тому числі належний рівень підготовки фахівців суб’єктів, до компетенції яких належить запобігання та реагування на загрози безпеці дітей в кіберпросторі. Від їх професійності, небайдужості, неупередженості залежить своєчасне виявлення загроз для безпеки дітей в кіберпросторі.

Доведено, що безпека роботи з інформацією як ніколи є актуальною. Зростаючі кібератаки на державні та приватні підприємства тільки посилюють цей тренд. Окрема категорія загроз стосується громадян, які все частіше стають об’єктом прискіпливої уваги правопорушників, тому, поступово набуває поширення відносно нова концепція необхідності самостійного дотримання елементарних правил безпеки користувачами. Такий підхід дає змогу значно посилити систему колективної безпеки суспільства та держави в цілому.

Зазначено, що кібергігієна повинна розглядатися так само, як особиста гігієна, і після належної інтеграції в організацію стати простою повсякденною процедурою, яка забезпечить стан кіберздоров’я організації в оптимальному стані.

З’ясовано, що порушення правил кібергігієни може призвести для згубних наслідків не лише для окремої людини. Досить часто від дій зловмисників страждає і роботодавець жертви. Навіть великі держави можуть зазнати величезної шкоди від необачного ставлення до вимог безпеки однієї людини. Часто порушники використовують окрему особу для проникнення на об’єкти критичної інфраструктури, викрадення державних даних, створення умов для скоординованих повномасштабних атак.

1. Vedernikova A.O. (2019). Neobkhidnistʹ kryminalʹno-pravovoho rehulyuvannya kiberbulinhu. [Necessity of criminal law regulation of cyberbullying]. Protydiya kiberzahrozam ta torhivli lyudʹmy (26 lyst. 2019 r., m. Kharkiv) / MVS Ukrayiny, Kharkiv. nats. un-t vnutr. sprav; Koordynator proektiv OBSYE v Ukrayini. Kharkiv: KHNUVS. P. 42-46. [in Ukrainian].
  2. Zvit doslidzhennya: (2022). Shvydka otsinka sytuatsiyi shchodo kiberbezpeky ditey 10-18 rokiv. [Rapid assessment of the cyber security situation of children aged 10-18]. Kyyiv. 48 p. [in Ukrainian].
  3. Kremenʹ V. H., Sysoyeva S. O., Bekh I. D. (2022). Kontseptsiya vykhovannya ditey ta molodi v tsyfrovomu prostori. [The concept of raising children and youth in the digital space]. Visnyk Natsionalʹnoyi akademiyi pedahohichnykh nauk Ukrayiny. 4 (2).30 p. [in Ukrainian].
  4. Lubenetsʹ I. (2016). Kibernasylʹstvo (kiberbulinh) sered uchniv zahalʹnoosvitnikh navchalʹnykh zakladiv. [Cyber ​​violence (cyberbullying) among students of general educational institutions]. Natsionalʹnyy yurydychnyy zhurnal: teoriya i praktyka. Kyyiv. P. 178-182. [in Ukrainian].
  5. Novikov M.M. (2021). Teoretyko-pravovyy aspekt kibernasylʹstva: ponyattya ta zmist.[Theoretical and legal aspect of cyber violence: concept and content]. Yurydychnyy visnyk 1 (58). P. 61-67. [in Ukrainian].
  6. Rufanova V. (2021). Genderno zumovlene kibernasylʹstvo v svitli praktyky Yevropeysʹkoho sudu z prav lyudyny. [Gender-based cyber-violence in the light of the practice of the European Court of Human Rights]. Knowledge, Education, Law, Management. № 6. (42). P. 209-213. [in Ukrainian].
  7. Dopovidʹ Spetsialʹnoho dopovidacha z pytanʹ nasylʹstva shchodo zhinok, yoho prychyn i naslidkiv shchodo nasylʹstva shchodo zhinok i divchat v Interneti z tochky zoru prav lyudyny. [Report of the Special Rapporteur on violence against women, its causes and consequences on online violence against women and girls from a human rights perspective]. (A/HRC/38/47, 18 chervnya 2018 r.). Oryhinal: anhl. URL: https://documentsdds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/G18/184/58/ PDF/G1818458.pdf (data zvernennya 20.11.2023) [in Ukrainian].