ІСТОРІЯ ЄВРЕЙСЬКОЇ ГРОМАДИ ТА СИНАГОГ НА ТЕРИТОРІЇ М. ХАРКІВ

Lviv Polytechnic National University
Національний університет "Львівська політехніка" Кафедра архітектури та реставрації

Стаття присвячена дослідженню історії єврейської громади в Харкові та роль, яку синагоги відіграли у її житті. Зосереджуючись на значенні синагог як центрів духовного та культурного життя, стаття вказує на їхню важливість у формуванні культурного ландшафту міста. Через аналіз історичних джерел та документів, стаття розгортає перед читачем процес розвитку єврейської спільноти в Харкові та виклики, які вона зазнала протягом років.

На перших етапах розвитку Харкова єврейська спільнота була невід'ємною складовою міського життя. Синагоги стали місцем зібрання не лише для релігійних церемоній, а й для обміну новинами, дискусій та важливих рішень для спільноти. Вони відігравали ключову роль у підтримці культурних традицій, навчанні та збереженні мови та обрядів.

Однак історія єврейської громади Харкова також відображає виклики та перипетії. Політичні та соціальні зміни, такі як революції, війни та періоди репресій, суттєво вплинули на її життя. Синагоги залишалися важливими у цих складних часах, часто стаючи центрами опори та надії для спільноти. Вони відігравали роль не лише у релігійній сфері, а й у підтримці соціальних та благодійних ініціатив.

Крім того, стаття розглядає вплив політичних, соціальних і культурних факторів на єврейську громаду та її синагоги. Наприклад, період суворих обмежень у комуністичний період відобразився на релігійних практиках та вільному вираженні культурної ідентичності. У таких умовах синагоги ставали не лише місцями молитов, але й символами опори й віри у майбутнє.

Розглядаються важливі відомості про те, як синагоги впливали на розвиток та життя єврейської громади у Харкові на протязі різних історичних періодів. Вона акцентує увагу не лише на релігійній значущості цих будівель, але і на їхній важливості у формуванні соціальної та культурної ідентичності спільноти.

Hrynchenko, M. (1926). History of Kharkiv. Kyiv: State Publishing House of Ukraine.

Hіlbert, N. (1970). History of the Ukrainian Language. Kharkiv: Kharkiv University Publishing House.

Kovalchuk, L. (1987). History of the Ukrainian People. Kharkiv: Kharkiv University Publishing House.

Kogen, Sh. D. (1997). Synagogue in the Late Ancient Period. Philadelphia: University of Pennsylvania Press.

Belyaev, V. (2001). Kharkiv Encyclopedia. Kharkiv: Osnova.

Zinger, Yu. (2001). "Synagogues of Kharkiv: History and Cultural Significance". Kharkiv: Kharkiv University Publishing House.

Khaimovich, L. (2003). "Jewish Heritage of Kharkiv Region: Collection of Scientific Works". Kharkiv: Publishing House "Imex-LTD".

Sheptytskyi, I. (2007). "History of the Jews of Kharkiv". Kyiv: Publishing House "Dukh i Litera".

Lozova, T. (2007). Jewish Kharkiv: Past and Present. Kharkiv: Folio.

Baron, S. V. (2013). Soviet Jewry in the 1980s: Anti-Semitism Policy and Emigration, Resettlement Dynamics. Lanham, MD: Rowman & Littlefield.

Goldsmith, E. (2014). Synagogues in Germany: Virtual Reconstruction. Berlin: De Gruyter.

Mindlin, S. (2015). "History of the Jewish Community in Kharkiv Region". Kharkiv: Osnova.

Koval, O. (2009). "History of the Jews in Kharkiv Region in Documents and Materials". Kharkiv: Planeta Publishing House.