Conception of quality management of city environment of city

Ogorodnik I., Ogorodnik Т.

The basic concepts of quality of city environment are considered, going near the management of quality of city environment, state of city environment for today, lacks of management,  raising of task of quality management of city environment. The system of aims  of quality management of city environment, choice of indexes of quality on the basis of this system and conceptual model of quality management, is offered. Technology of quality management of city environment is developed, the ball system of estimation of indexes of quality is offered, the example of expert estimation of indexes is considered, it is rotined, how to extend the range of estimations of indexes of quality, the ways of development of control the system by quality city environment are set.

1. І.Огородник. Особливості управління великим містом.// Вісник Національного університету «Львівська політехніка». -2008. – № 629. – С.137-145. 2. Шибаков В.Г. Город как  сложная эколого – социально-экономическая система / В.Г.Шибаков, Л.В.Котляр, И.А. Шибакова/. Фундаментальніе исследования.- 2004. - №5. –С71 – 72.. 3. Деякі аспекти вдосконалення управління великим містом. Матеріали Третьої Міжнародної Конференції « Комп”ютерні науки та інформаційні технології» CSIT 2008.-158 – 160 с. 4. А.В.Катренко. Системний аналіз об”єктів і процесів комп”ютеризації.: Навчальний посібник. – Львів: Новий Світ – 2000, - 2003 424с. 5. Бабаєв В.М. Підвищення ефективнолсті управління великим містом  у структурі державного управління. автореферат дисертації . Національна академія державного управління при президентові України.- Київ. – 2004.6. Новаковский Б.А., Прасолова А.И., Каргашин П.Е. Садов А.П. Принципы создания баз данных  в медико- экологическом геоинформационном картографировании. Геоинформатика. – М.: 2006, - № 1, - С.: - 16. 7. И.М.Огородник, А.С.Евсеев, В.О.Кесельман. Модель планирования развития планировочной структуры города. Весник Львовского политехнического института « Резервы прогресса в архитектуре и строительстве». Львов. – 1962.  8. А.М.Рудницкий. Пути практической реализации программы комплексного управления городской средой. Весник Львовского политехнического института  «Резервы прогресса в архитектуре и строительстве». Львов, - 1982   Перегудов Ф.И., Тарасенко Ф.П. Введение в системный анализ. – М.:Высшая школа,  1989..10. Жариков О.Н. и др. Системный подход к управлению. М.:ЮНИТИ. 2000. 11. О.Карий Комплексній розвиток міст: теорія та методологія стратегічного планування: монографія / О.Карий.- Львів: Видавництво Львівської політехніки , 2011. – 308 с.