ПРОБЛЕМИ ЗБЕРЕЖЕННЯ І ВІДТВОРЕННЯ ФРАГМЕНТІВ ТА ЗАЛИШКІВ ІСТОРИЧНИХ ФОРТИФІКАЦІЙ БЕРЕЖАН

Автори:
1
Краєзнавець, м. Бережани

Робота мала на меті зберегти для майбутніх поколінь дослідників та археологів місця залишків оборонного поясу, що захищав місто в XVII–XVIII ст. від турецько-татарських навал, адже в ті часи фортифікації Бережан були найпотужніші на Опіллі.

Щоб досягнути бажаного результату використано мапи майора Йогана фон Фюрстенгофа (1720 р.) та капітана де Пірха (1755 р.), та опрацьовано мапу Фрідріха фон Міга (1792 р.), тобто розглянуто оборонні споруди збудовані власниками міста Бережани – родиною Синявських у XVIII ст. з накладанням їх для співставлення на сучасну мапу. 

Досліджено фрагменти оборонних валів та ровів, які залишились після знесення австрійською владою потуги міських фортифікацій Бережан в 1809 та 1812 роках. Встановлено місця їх розташування на вулицях міста з теперішними назвами та вказано їх прив’язку до нумерації будинків навпроти яких й проглядаються колишні оборонні вали та бастіони. В статті також згадано проєкт М. Гайди та Л. Горницької збереження залишків північно-східного бастіону навколо замкової фортеці, розробкою якого не скористались власники території колишньої меблевої фабрики (а тепер ресторанно-готельного та торгового центру) де він розташований. 

Вивчено проблеми збереження оборонних споруд та розглянуто пропозиції стосовно їх збереження.Найбільш гострою проблемою із наболілого питання охорони пам’яток нашої історії є здійснення контролю державних органів за їх збереженням, та брак коштів на їх утримання, консервацію, реставрацію та відновлення в умовах гібридної війни. Запропоновано міським громадам самоврядування питання та проблеми, які необхідно враховувати при написанні стратегій на перспективу для збереження унікальних та рідкісних пам’яток минулого.

Maciszewski, M., 1911. Brzeżany w czasach Rzeczypospolitej połskiej. Brody.
Ostrowski, J., red., 2007. Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. T. 15: Kosciоły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego. Kraków.
Тихий, Б., 2007. Проблеми охорони та практичного збереження пам’яток архітектури малих історичних міст західного регіону України. Малі міста на історичній мапі України: проблеми збереження історико-архітектурної спадщини, Зб. наук. праць Умань: РВЦ «Софія».