Шляхи побудови системи управління якістю машинобудівного підприємства на підставі ефективної методології якості та чинного нормативного забезпечення

2018;
: pp. 70-75
Національний університет “Львівська політехніка”, кафедра метрології, стандартизації та сертифікації
Національний університет “Львівська політехніка”

Описано особливості й специфіку побудови системи управління якістю для машинобудівного підприємства, відповідно до вимог найновіших редакцій нормативних документів. Запропоновано методику для системи проектування та управління виробництвом машинобудівної продукції, згідно з якою варто здійснювати наступні етапи створення та опрацювання інформації про якість. Перший етап полягає у збиранні даних під час процесів проектування і виробництва та ґрунтується на теорії матричного числення. На другому етапі виконують FMEA-аналіз (ризиків виникнення потенційних видів відмов продуктів і процесів), а також – дослідження рівня якості продукції з метою підтримання її конкурентоздатності. Запропоновано застосовувати діаграми Ісікави для встановлення причин погіршення якості продукції, процесів та факторів, які цьому сприяють. Протягом третього етапу здійснюється первинний статистичний аналіз отриманих даних за допомогою діаграм Парето, завдяки яким визначають потрібні корегувальні дії.

1. ДСТУ ISO 9001-2015. Системи управління якістю. Вимоги. – Введ. 01.07.2016. – К.: ДП УкрНДНЦ, 2016. – 27 с.

2. ДСТУ ISO 9004-2012. Управління задля досягнення сталого успіху організації. Підхід на основі управління якістю.– Введ. 01.05.2013. – К.: ДП УкрНДНЦ, 2012. – 60 с.

3. Юзевич В. М., Байцар Р. І., Гунькало А. В. (2007). СУЯ: моделювання управління процесами // Вісн. Нац. ун-ту «Львівська політехніка» Автоматика, вимірювання та керування. – № 574. – С. 122–130.

4. Ванько В. М., Столярчук П. Г. (2007). Метод оцінки якості продукції та послуг за допомогою теорії матриць // Вимірювальна техніка та метрологія. – № 67. – С. 108–114.

5. FMEA-анализ видов и последствий потенциальных отказов: руководство / Крайслер Корп, Форд Мотор Компани, Дженерал Моторс Корп. – 4-е изд. – 2008.

6. ІЕС 60812:2006. Analysis techniques for system reliability – Procedure for failure mode and effects analysis (FMEA).

7. Управление качеством продукции. Инструменты и методы менеджмента качества: учеб. пособ. / С. В. Пономарев, С. В. Мищенко, B. Я. Белобрагин и др. − М.: РИА «Стандарты и качество», 2005. − 248 с.

8. Кане М. М., Иванов Б. В., Корешков В. Н., Схиртладзе А. Г. Системы, методы и инструменты менеджмента качества: учеб. пособ. − СПб.: Питер, 2008. – 560 с.

9. Харрингтон Дж. Управление качеством в американских корпорациях: пер. с англ. − М.: Экономика,1990. – 272 с.