Побудова дискретної динамічної моделі прогнозування викидів твердих частинок у повітрі

Тернопільський національний економічний університет

Сьогодні через негативний вплив виробництва на довкілля екологічна ситуація у багатьох регіонах є небезпечною. Саме тому передбачення концентрації шкідливих викидів у атмосферу є актуальною проблемою. Існує потреба у побудові моделей процесів, що виникають у складних екологічних системах, які можуть базуватись на історичних даних та мати за мету визначення впливу різних факторів на такі системи.

У статті описано побудову дискретної динамічної моделі передбачення емісії твердих частинок у повітря. Дискретну динамічну модель було побудовано з використанням  методу оптимізації на основі історичних даних. Параметри цієї моделі визначено за допомогою методу скеровуючого конуса Растрігіна.

Результати, отримані за допомогою цієї моделі, порівнюються із реальними результатами. Похибка розробленої моделі є меншою від 3%.

1.  P. Stakhiv and Y. Kozak, “Building of macro-models of electromechanical components using optimi­zation”, Technical electrodynamics, no. 4. pp. 33-36, Kyiv, Ukraine: Institute of Electrodynamics of Ukraine, 2001. (Ukrainian)
  2.  P. Stakhiv, Y. Kozak, and O. Hoholyuk, Discrete macro modeling in electrical engineering and related fields. Lviv, Ukraine: Lviv Polytechnic, 2014. (Ukrainian)
  3.  L. Zade and Ch. Dezoer, The theory of linear sys­tems. The method of state space. Moscow, Russia: Nauka, 1970. (Russian)
  4.  L. Rastrigin, Adaptation of complex systems. Riga, Latvia: Zinatne, 1981. (Russian)