Особливості діяльності громадських організацій в контексті формування правової ідеології у транзитивних суспільствах

Rostyslav Zhuravskyi "Features of the activities of public organizations in the context of the formation of legal ideology in transitive societies"

Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти Національний університет «Львівська політехніка»

Визначено особливості діяльності громадських організацій в контексті формуван- ня правової ідеології у транзитивних суспільствах. Відзначено, що як соціальний фено- мен правова ідеологія потребує розгляду як мінімум у двох аспектах: онтологічному і гносеологічному. В онтологічному аспекті ідеологія постає як один із базових соціально- правових інститутів, а в гносеологічному – дослідження ідеології передбачає вивчення ідеологічно-правових компонентів українського суспільства.
З’ясовано, що правова ідеологія – це структурована та втілена на теоретичному та практичному рівні науково обґрунтована система уявлень суспільства про правову дій- сність, що завдяки формуванню правових цінностей та цілей може впливати на право- свідомість людей та на розвиток соціального та державного життя.
Висновується, що перехід до цілеспрямованого формування демократичної ідеоло- гії та правосвідомості, а відповідно, і до правової та демократичної держави залежить від багатьох факторів. Одним із них, на нашу думку, є формування національної ідеї. Серед інших факторів слід відзначити стабілізацію політичної, економічної ситуації в країні, підвищення рівня правової освіти населення, що неодноразово актуалізується правозна- вцями.

1. Zazdranova O. I. (1999). Ideolohiia v evoliutsionuiuchomu sotsiumi. [Ideology in an evolving society]. Kharkiv. 208 p. [in Ukrainian].

2. Nediukha M. (2012). Pravova ideolohiia: osnovni teoretyko-metodolohichni pidkhody do vyznachennia poniattia. [Legal ideology: basic theoretical and methodological approaches to defining the concept]. Publichne pravo. No 3(7). P. 299–306. [in Ukrainian].

3. Kalynovskyi Yu. (2008). Pravosvidomist ukrainskoho suspilstva: heneza ta suchasnist. [Legal awareness of Ukrainian society: genesis and modernity]. Kharkiv: Pravo Publ. 288 p. [in Ukrainian].

4. Kondratiev V. O. (2007). Osoblyvosti pravovoi ideolohii yak faktora formuvannia pravovoi svidomosti v suchasnomu ukrainskomu suspilstvi. [Peculiarities of legal ideology as a factor in the formation of legal consciousness in modern Ukrainian society]. Intelekt. Osobystist. Tsyvilizatsiia. Vol. 5. P. 30–41. [in Ukrainian].

5. Politolohiia. (2004). [Politology]. Za red. F. M. Kyryliuka. Kyiv: Zdorovia Publ, 2004. 776 p. [in Ukrainian].

6. Osnovy etnoderzhavoznavstva: pidruchnyk. (1997). [Basics of ethno-state studies: a textbook.]. Za red. Yu. I. Rymarenka. Kyiv: Lybid Publ. 656 p. [in Ukrainian].