Особливості децентралізаційних процесів в Польщі та їх вплив на місцеве самоврядування в Україні

Citation APA:  Pyvovar M. (2023).  Osobliwości prcesów decentralizacyjnych w Polsce i ich wpływ na samorząd terytorialny w Ukrainie. Bulletin of Lviv Polytechnic National University. Series: Legal Sciences. Vol. 10, No. 3(39), pp. 273-280. https://doi.org/10.23939/law2023.39.273

Автори:
Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Анотація. Децентралізація, яка є складним процесом, має призвести до ефективного та раціонального управління на державному рівні. Через турботу щодо європейських демократичних цінностей постало серйозне питання про розвиток місцевої демократії, якої не може не вистачати в громадянському суспільстві. З метою надання важливості прав жителів задовольняти свої потреби на місцевому рівні, органи місцевого самоврядування отримали значну автономію та незалежність від державної влади. Ці наслідки стали реальними завдяки процесам децентралізації влади, передачі владних повноважень зверху донизу.
У цьому напрямку європейська спільнота прийняла важливі міжнародні нормативні акти, серед яких: Європейська хартія місцевого самоврядування, Європейська хартія регіонального самоврядування та Європейська рамкова конвенція про транскордонне співробітництво між громадами та територіальними органами влади. Європейська хартія місцевого самоврядування є першим багатостороннім правовим інструментом, який визначає та захищає принципи місцевої автономії – однієї з основ демократії, яка захищається та розвивається Радою Європи. Вона робить важливий внесок у захист і просування спільних європейських цінностей. У преамбулі Європейської хартії місцевого самоврядування зазначається, що “право громадян брати участь у державних справах є одним із спільних демократичних принципів для всіх держав-членів Ради Європи, ґрунтується на принципах демократії та децентралізації”. Сьогодні, місцеве самоврядування є одним із визначальних факторів і стандартів демократичної правової держави. Децентралізація допомагає посилити роль кожного мешканця та місцевих громад наділяючи їх спеціальними повноваженнями, завданнями та власністю.
Існування місцевого самоврядування завжди обстоювалося на тій підставі, що воно є ключовим аспектом процесу демократизації та активізації участі мешканців у прийнятті рішень. У демократичній державі найважливішою одиницею є людина, а вона відповідно є жителем відповідної громади. Розвиток органів місцевого самоврядування завдяки впливу та ролі децентралізації був однією з найважливіших демократичних реформ у Польщі, над якою працювали найкращі юристи та науковці. Децентралізація в рамках місцевого самоврядування спрямована виключно на розвиток, підкреслюючи потреби, цілі та інтереси місцевих громад. Сьогодні Польща – одна з найбільш прогресуючих європейських держав, де успішно реалізовано реформу децентралізації влади. Тому важливо, щоб в Україні завершилась реформа місцевого самоврядування, взявши за основу її досвід після завершення війни.

1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) [in Polish].

2. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 lutego 2003 r., K 24/02, OTK z 2003 r., Nr 2A, poz. 11.

3. Myna A. (1998). Rozwój lokalny, regionalne strategie rozwoju, regionalizacja. Czasopismo: Samorząd Terytorialny. No. 11. P. 30–48 [in Polish].

4. Augustyniak M. (2017). Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym w Polsce i we Francji. Studium administracyjnoprawne na tle porównawczym. Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska. Warszawa. 524 p. [in Polish].

5.Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 listopada 2006 r., sygn. akt K 31/06, Legalis [in Polish].

6. Starościak J. (1960). Decentralizacja administracji. Warszawa : Państw. Wydaw. Nauk. 287 p. [in Polish].

7. Izdebski H. (2014). Samorząd terytorialny. Podstawy ustroju i działalności. Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska. Warszawa. 488 p. [in Polish].

8. Prawo do dobrego samorządu – perspektywa obywatela i mieszkańca (2021). Red. naukowa Stec Mirosław, Małysa-Sulińska Katarzyna. Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska. Wyd. 1. Warszawa. 315 p. [in Polish].

9. Fundowicz S. (2005). Decentralizacja administracji publicznej. Wydawnictwo KUL. Lublin. 317 p. [in Polish].

10. Sarnecki P. (1999). Prawo konstytucyjne, red. P. Sarnecki. Wyd. 9. Podręczniki prawnicze. Warszawa. 465 p. [in Polish].

11. Ustawa z 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego podziału terytorialnego państwa, Dz. U. Nr 96, poz. 603 ze zm.

12. Oficjalna strona Głównego Urządu Statystycznego w Polsce. URL: https://stat.gov.pl/statystykaregionalna/jednostki-terytorialne/podzial-... (accessed: 15.05.2023) [in Polish].

13. Pоmorze Zachodnie. E-Region. URL:http://eregion.wzp.pl/obszary/samorząd (accessed: 29.06.2023) [in Polish].