Кримінально-правові підходи аналізу профілактичних програм протидії злочинності в США

Maria Koval, Svitlana Soroka "Criminal law approaches to the analysis of crime prevention programs in the USA".

Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Наголошено, що в Україні представники всіх видів правоохоронної діяльності на рівні власної компетенції розробляють певні методи та заходи боротьби зі злочинністю. Звичайно, є національні та регіональні програми, але конкретні органи та їхні підрозділи мають значну свободу дій щодо напрямків професійної реалізації.

Такий підхід має позитивні моменти та деякі застереження. Керуючись національними програмами, представники конкретної правоохоронної ланки можуть на місцях визначити основні «зони ризику» та контингент громадян, з якими доцільно працювати більш інтенсивно. Викликає занепокоєння те, що всі служби та підрозділи повинні діяти злагоджено, щоб профілактична робота проводилась планомірно та охоплювала всі верстви населення без прогалин та дублювання заходів.

Зазначається, що запровадження грантових програм є потужним чинником повноцінної реалізації профілактичних заходів із запобігання правопорушення. Кожна грантова програма передбачає певний напрямок реалізації заходів, які забезпечать роботу з цільовою аудиторією на основі певного набору методів. Програми по роботі з неповнолітніми є, як правило, просвітницькими, такими, що охоплюють населення в цілому – правопросвітницька, робота з людьми похилого віку спрямована на ознайомлення із соціальними гарантіями та можливостями, зокрема щодо спадкового права, договорів довічного утримання та ін.

З’ясовано, що сьогодні в усіх розвинених країнах світу, зокрема в США, на державному рівні проводиться масштабна робота з профілактичної діяльності. Уповноважені органи розробляють перспективні програми та створюють спеціалізовані підрозділи, які реалізують ці проекти на практиці. Світова практика протидії злочинності реалізується шляхом практичного застосування після закріплення у відповідних нормативно-правових актах.

Акцентовано увагу на важливості проведення профілактичної роботи з особами, звільненими з місць позбавлення волі, в контексті їх ресоціалізації. Такі особи потребують психологічної та матеріальної підтримки, щоб не вчиняти злочинів через неприйняття їх суспільством, адже багато з них стверджують, що їм легше перебувати в місцях позбавлення волі, ніж у упередженому середовищі, коли це важко влаштуватися на роботу, відновити втрачені соціальні зв'язки тощо.

1. Bohatyrov A. (2017). Zarubizhnyi dosvid zapobihannia zlochynnosti v mistsiakh nesvobody [Foreign experience of crime prevention in places of deprivation of liberty]. Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho natsionalnoho universytetu. Seriia Pravo. Vypusk 42. P. 205-208. [in Ukrainian].
  2. Vilna entsyklopediia Vikipediia (2021). SWOT-analiz [analysis]. https://uk.wikipedia.org/wiki/SWOT-%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%B7 SWOT-analiz. [in Ukrainian].
  3. Dzhuzha O. M., Vasylevych V. V., Cherniei V. V., Cherniavskyi S. S. (2020). Kryminolohiia : pidruchnyk [Criminology: a textbook]. Kyiv : Nats. akad. vnutr. sprav. 612 p. [in Ukrainian].
  4. Yepryntsev P. S. (2021). Zarubizhnyi dosvid zapobihannia kryminalnym pravoporushenniam, shcho vchyniaiutsia orhanizovanymy hrupamy [Foreign experience in preventing criminal offenses committed by organized groups]. Yurydychnyi naukovyi elektronnyi zhurnal. № 4/2021. P. 699. [in Ukrainian].
  5. Kolesnyk M. O. (2014). Zarubizhnyi dosvid u sferi protydii zlochynnosti nepovnolitnikh i perspektyvy yoho vprovadzhennia v Ukraini [Foreign experience in combating juvenile crime and prospects for its implementation in Ukraine]. Naukovyi visnyk Kharkivskoho derzhavnoho universytetu. Seriia Yurydychni nauky. Vypusk 6-1. Tom 3. P. 123. [in Ukrainian].
  6. Kuts V. (2016). Protydiia zlochynnosti: sutnist i zmist [Combating crime: essence and content]. Naukovyi chasopys Natsionalnoi akademii prokuratury Ukrainy. № 4. S. 103-112. [in Ukrainian].
  7. Meho-Info – Yurydychnyi portal №1. (2022). Poniattia i systema zapobihannia zlochynnosti, klasyfikatsiia zapobizhnykh zakhodiv [Concept and system of crime prevention, classification of preventive measures]. URL: http://mego.info/%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B0%D0%BB/1-%D0%.... [in Ukrainian].
  8. Tytarenko O. (2019). Shchodo kontseptsii teoretychnoi modeli derzhavnoi kompleksnoi prohramy protydii zlochynnosti [Regarding the concept of the theoretical model of the state complex program for combating crime]. Forum prava. Tom 56. Vyp. 3. P. 81-82. [in Ukrainian].
  9. Tytarenko O. O. (2019). Zarubizhnyi dosvid prohramuvannia protydii zlochynnosti: mozhlyvosti dlia Ukrainy : monohrafiia [Foreign experience of crime prevention programming: opportunities for Ukraine: monograph]. K. : FOP Maslakov. 192 p. [in Ukrainian].
  10. Federal Interagency Council on Crime Prevention and Improving Reentry Executive Order 13826. (2018). URL: https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/federal-interagency-coun... (дата звернення: 24.04.2019). [in English].
  11. The united states Department of Justice – DOJ. (2019). URL: https://www.justice.gov (дата звернення: 24.04.2019). [in English].