Недоліки «гуманітарної дипломатії» у сфері захисту військовополонених

Yuriy Helemey "Shortcomings of "humanitarian diplomacy" in the field of the protection of prisoners of war".

Автори:
Національний університет «Львівська політехніка»

В статті проведено узагальнений аналіз недоліків функціонування гуманітарних дипломатичних інституцій у сфері захисту прав та свобод військовополонених.

Констатовано, що в цілому проблема війни в Україні актуалізує глибокі ідеолого-правові конструкції про справедливість, гідність та загальнолюдські цінності в умовах конфлікту та потребує комплексного підходу для її вирішення. Водночас, ситуація в зоні конфлікту залишає перед правозахисними механізмами виклик у забезпеченні ефективного захисту. Забезпечення невід’ємних прав військовополонених вимагає не лише правового регулювання, але й практичної реалізації цих норм у складних умовах конфлікту.

Мотивовано, що захист життя та здоров'я військовополонених належить до канонічних імперативів етики, які втілюються в нормативних актах міжнародного гуманітарного права. Ця імперативна обов'язковість, виходячи з принципу недоторканності особистості, відбиває найвищі антропологічні ідеали. Однак сучасна реальність працює про недостатню ефективність цих нормативних засад у контексті озброєних конфліктів. Порушення прав військовополонених, жаль на, стали звичайністю, що вимагає удосконалення та посилення механізмів їхнього захисту.

Основним завданням гуманітарної спільноти та держави, що прагнуть до стабілізації ситуації в зоні конфлікту є забезпечення елементарних, «мінімальних» стандартів гуманності при військовому конфлікті, в тому числі стосовно військовополонених, що включає затребуваність комплексного підхід, який включає в себе не тільки нормативно-правову базу, але й активну роль міжнародних організацій, громадськості та гуманітарних організацій. Одним із основних напрямків є забезпечення незалежного моніторингу умов утримання та ставлення до військовополонених.

Аналіз практики функціонування міжнародних та національних «гуманітарних дипломатій» в контексті сучасної війни на території України дало нам можливість виокремити низку суттєвих проблем у сфері захисту прав військовополонених, зокрема:  обмежена  доступність представників «гуманітарної дипломатії»  до конкретних районів чи групи військовополонених, до таборів де вони утримуються; можливі фінансові обмеженнями місій через  проблему обмеження ресурсів та засобів для надання гуманітарної допомоги; політичний тиск та обмеженнями «гуманітарних місій», що спричиняє порушення принципів нейтралітету та незалежності гуманітарної допомоги; проблеми безпеки для працівників інституцій.

1. More than 8 months into Russia’s armed attack on Ukraine and the ensuing escalation in hostilities the UN reports widespread abuse, torture of prisoners of war. 2022. URL: https://ukraine.un.org/en/207332-more-8-months-russia%E2%80%99s-armed-at... [in English].
  2. Kravtsova M. O., Datsiuk T. K. Mizhnarodni standarty zakhystu ta dotrymannia prav viiskovopolonenykh [International standards for the protection and observance of the rights of prisoners of war]. Analitychno-porivnialne pravoznavstvo.  2023.  № 2.  S. 398-402. [in Ukraine].
  3. Rousseau E.,  Pende S. A. Humanitarian Diplomacy. Global Diplomacy, 2020. ISBN : 978-3-030-28785-6 URL: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-28786-3_18 [in English].
  4. Şeyşane V. Tanrıverdi, G.  States as “Humanitarians”: The Turkish Brand of Humanitarian Diplomacy. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Dergisi , 2022. Vol. 10 (1), 153-178 . DOI: 10.14782/marmarasbd.993408 [in English].
  5. Bradley M.  From armed conflict to urban violence: transformations in the International Committee of the Red Cross, international humanitarianism, and the laws of war. European Journal of International Relations, 2020. Vol. 26(4), 1061-1083. https://doi.org/10.1177/1354066120908637 [in English].
  6. Policinski, E., Kuzmanovic, J.  Protracted Conflicts: The enduring legacy of endless war. International Review of the Red Cross, 2019. Vol 101(912), 965-976. doi:10.1017/S1816383120000399 [in English].