Теоретико-правові аспекти конституційних норм у системі правового регулювання

Yaryna OLIINYK "Theoretical and legal aspects of constitutional rules in the system of legal regulation".

Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Анотація. Стаття присвячена висвітленню однієї з актуальних теоретико- методологічних проблем правознавства щодо визначення ролі норм конституційного права у системі правового регулювання. Із застосуванням методу системного аналізу розглянуто правове регулювання, систему правового регулювання, механізм правового регулювання. Правове регулювання, тобто вплив на суспільні відносини за допомогою правових засобів, одна із властивостей правової системи. Система правового регулювання має цілісність, одночасно властивості стабільності та динамізму. Стабілізуючу роль системі правового регулювання надають відповідні норми конституційного права - норми-принципи, норми-дефініції, колізійні норми. Ці норми сприяють сумісності елементів системи правового регулювання, забезпечують необхідну повноту правового регулювання, достатню для регламентації важливих суспільних відносин, юридично оформляють стратегію розвитку. Наявність у системи правового регулювання якості стабільності не означає, що система є нерухомою, не схильна до змін. Динамізм означає, що система правового регулювання знаходиться в русі, змінює характеристики, втрачає одні елементи та набуває інших. Такі перетворення не змінюють стабільність, а виявляються у зміні взаємодії між елементами. Норми конституційного права, що надають динамічності системі правового регулювання, становлять норми-правила поведінки; становлять конкретне регулювання. За основу класифікації цих норм взято основні елементи системи правового регулювання: єдиний предмет правового регулювання; єдиний метод правового регулювання; процес регулювання. Значення ролі конституційно-правових норм у системі правового регулювання набуває аналіз матеріальних і процесуальних норм. Норми конституційного права, сприяють збереженню стабільності системи правового регулювання, надають динамізм системі, забезпечуючи здатність системи адаптуватися до виконання різних завдань і функцій.

1.       Kovalchuk V.B. Natsionalno-pravova identychnist ta yii rol v umovakh konstytutsiinoi transformatsii v Ukraini. Visnyk Natsionalnoho universytetu «Lvivska politekhnika». Seriia: Yurydychni nauky. Vypusk 4 (32). Р. 159-166.

2.       Kurakin O. M. Mekhanizm pravovoho rehuliuvannia: teoretyko-pravova model: avtoref. dys. ... d-ra yuryd. nauk: spets.: 12.00.01. Kharkiv, 2016. 40 р.

3.       Bortnyk N.P., Samsin I.L. Pravo hromadian na konstytutsiinu skarhu yak zasib vyrishennia konstytutsiino-pravovoho sporu. Naukovi zapysky Lvivskoho universytetu biznesu ta prava. Seriia ekonomichna. Seriia yurydychna. Vypusk 30/2021. Р. 77-83.

4.       Iesimov S. S. Realizatsiia konstytutsiinoho oformlennia pravoporiadku v umovakh naiavnosti konstytutsiinykh ryzykiv. Sotsialno-pravovi studii. 2019. Vypusk 3 (5). Р. 52-57.

5.       Rishennia Velykoi palaty Konstytutsiinoho Sudu Ukrainy u spravi za konstytutsiinym podanniam 49 narodnykh deputativ Ukrainy shchodo vidpovidnosti Konstytutsii Ukrainy (konstytutsiinosti) punktu 12 rozdilu I Zakonu Ukrainy «Pro vnesennia zmin ta vyznannia takymy, shcho vtratyly chynnist, deiakykh zakonodavchykh aktiv Ukrainy» vid 28 hrudnia 2014 roku № 76-VIII vid 22 travnia 2018 roku № 5-r/2018. https://ccu.gov.ua/storinka-knvgy/34-verhovenstvo-prava

6.       Hodovanyk Ye. Konstytutsiino-pravova norma ta yii vidobrazhennia v yevropeiskomu pravorozuminni. Aktualni problemy pravoznavstva. 2018. Vypusk 1 (13). Р. 80-85.

7.       Yesimov S. S., Malets M. R., Stelmashchuk P. Ya. Zakonnist normatyvno-pravovykh aktiv yak element mekhanizmu administratyvno-pravovoho rehuliuvannia. Nashe pravo. 2019. № 1. Р. 207-214.