Проблема організації судово-експертної діяльності в процесі здійснення кримінального переслідування: Європейський досвід в контексті застосування процесуального примусу

2022;
: 140-146

Huzela M. "The problem of organizing forensic activities in the process of prosecution: European experience in the context of coercion."

Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Стаття присвячена проблемі організації судово-експертної діяльності в процесі здійснення кримінального переслідування та, загалом, - проблемі вдосконалення  всієї процедури отримання доказової інформації в процесі здійснення кримінального провадження в країнах Європи. Такий зарубіжний досвід може мати, зокрема,  надзвичайно корисне значення як для організації судово-експертної діяльності в Україні, так і, загалом, - для вдосконалення  всієї процедури отримання доказової інформації в процесі здійснення кримінального провадження в контексті застосування процесуального примусу.

В статті досліджено, що система  організації судово-експертної діяльності в її конкретному вираженні, а також статус експерта регламентуються чинним законодавством та відомчими нормативними актами певної країни. Правова регламентація судово-експертної діяльності у більшості європейських країн, як і в Україні, базується на чинному кримінально-процесуальному законі. Відомчі ж нормативні положення здебільшого визначають сам порядок здійснення внутрішньосистемної діяльності. Тому, на особливу увагу заслуговує проблема організаційної структури експертно-криміналістичних підрозділів в окремих європейських державах, а також проблема визначення їх компетентності і організації діяльності.

На основі аналізу вітчизняної та зарубіжної наукової літератури досліджено окремі питання організації   судово-експертної діяльності в деяких державах Європи, а також питання правового (процесуального) статусу судового експерта. Зроблено висновок про важливість зарубіжного досвіду розв’язання зазначених проблем для вдосконалення кримінального процесуального законодавства України.

1. Kryminalnyi protsesualnyi kodeks Ukrainy [Criminal Procedure Code of Ukraine]. Elektronnyi resurs: http://www.rada/lny.com

2.Bыkov A. V. (2008). Teoretycheskye y prykladnыe problemы funktsyonyrovanyia natsyonalnыkh polytseiskykh system [Theoretical and applied problems of functioning of national police systems]: Dys. ... dokt. yuryd. Nauk. M., 459 p.

3.Mykhailenko K. E. (2003). Mezhhosudarstvennoe rehulyrovanye okazanyia pravovoi pomoshchy po hrazhdanskym, semeinыm y uholovnыm delam (na prymere stran SNH) [Interstate regulation of legal aid in civil, family and criminal cases]: Dys. ... kand. yuryd. Nauk. M., 197 p.

4.Zaitseva E. A. (1994). Sovershenstvovanye pravovoho ynstytuta sudebnoi эkspertyzы v stadyy rassledovanyia [Improving the legal institute of forensic science in the investigation stage]: Dys. ... kand. yuryd. Nauk. Volhohrad, 208 p.

5.Fursa S.Ia., Tsiura T.V. (2005). Dokazy i dokazuvannia u tsyvilnomu protsesi [Evidence and proof in civil proceedings] : Naukovo-praktychnyi posibnyk / S.Ia. Fursa, T.V. Tsiura. K.: Vydavets Fursa S.Ia., KNT, 256 p.

6. Zabrodskyi M.A. (2009). Orhanyzatsyonno-pravovыe aspektы sovershenstvovanyia rehystratsyonnoi deiatelnosty v systeme Mezhdunarodnoi orhanyzatsyy uholovnoi polytsyy - Ynterpola v protsesse raskrыtyia y rassledovanyia prestuplenyi [Organizational and legal aspects of improving registration activities in the system of the International Criminal Police Organization - Interpol in the process of detecting and investigating crimes]: Avtoref. dys. ... kand. yuryd. Nauk / M. A. Zabrodskyi. Krasnodar, 24 p.

7.European Journal of Crime, Criminal Justice and Criminal Law (1996).

8.Wallace W. (2005). Policy-Making in the European Union. 4 ed. Oxford [Policy-Making in the European Union. 4 ed. Oxford]: Oxford University Press, 272 p.

10. Huzela M., Kantsir V. (2018). Zarubizhnyi dosvid orhanizatsii sudovo-ekspertnoi diialnosti v protsesi zdiisnennia kryminalnoho peresliduvannia [Foreign experience in the organization of forensic activities in the process of criminal prosecution]. Visnyk Natsionalnoho universytetu “Lvivska politekhnika”. Seriia: Yurydychni nauky. Lviv : Vydavnytstvo Lvivskoi politekhniky, № 906 (20).  P. 129–135.