Практика розгляду судами справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства

Цитування за ДСТУ:  Хомишин І. (2024) Практика розгляду судами справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства.  Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: "Юридичні науки". Том. 11, № 3 (43), С. 274-280. DOI: https://doi.org/10.23939/law2024.43.274

Citation APA: Khomyshyn I. (2024) The Practice of Court Consideration of Cases of Bringing Persons to Administrative Responsibility for Committing Domestic Violence. Bulletin of Lviv Polytechnic National University. Series: “Legal Sciences”. Vol. 11, № 3 (43), С. 274-280. DOI:  https://doi.org/10.23939/law2024.43.274

1
Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти

Стаття присвячена аналізу практики розгляду судами справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства. Зі зміною суспільних умов змінюються і форми насильницьких діянь, і передумови їх здійснення, і практика розгляду судами подібних справ. Домашнє насильство – це поведінка, при якій фізичний і психологічний примус використовується для встановлення та збереження контролю над близькою особою, з якою, здебільшого, кривдник пов’язаний спільним побутом чи родинними зв’язками. Часто це циклічна модель поведінки, яка загост­рюється, ставлячи під загрозу життя та емоційне благополуччя жертв. Права, які порушуються внаслідок домашнього насильства, включають охоплюють основні фундаментальні права, які захищені міжнародним правом, наприклад, право на життя та тілесну недоторканість і свободу від тортур та іншого жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність поводження.

У статті з’ясовано які стягнення, які найчастіше застосовуються до осіб, що притя­гуються до відповідальності. С, серед яких них –це штраф, який вважаємо недостатньо ефек­тивним, оскільки може впливати на жертву, а також через малий розмір штрафу. Виокремлена проблема, яка полягає в тому, що суди не приділяють надають достатньої уваги у з’ясуванні з’ясуванню всіх обставин справи, недостатнім є і обґрунтування застосування виду стягнення за вчинення домашнього насильства. Не меншою є проблема самого фіксу­вання випадків домашнього насильства, адже протоколи часто складаються із порушен­ням вимог КУпАП. Залишається проблема визнання дітей потерпілими, у випадках вчинення насильства у їх присутності.

Зауважено, що встановлення адміністративної відповідальності за вчинення насильства в сім’ї не є достатньо ефективним засобом протидії сімейному насильству та запобігання його рецидивам.

1.    Степаненко О. Психологічне насильство як форма домашнього насильства . Нове українське право № 3 (2023) URL: http://newukrainianlaw.in.ua/index.php/journal/article/view/496.

2.    Урядовий портал. Новини. Кількість випадків домашнього насильства зросла на 20 %: МВС та Парламент працюють над посиленням відповідальності URL: https://www.kmu.gov.ua/news/kilkist-vypadkiv-domashnoho-nasylstva-zrosla-na-20-mvs-ta-parlament-pratsiuiut-nad-posylenniam-vidpovidalnosti.

3.    Комзюк В., Комзюк А. Щодо підстав адміністративної відповідальності // Правові засади організації та здійснення публічної влади: збірник тез ІV Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції, присвяченої світлій пам’яті доктора юридичних наук, професора, академіка-засновника НАПрНУ, першого Голови Конституційного Суду України Леоніда Петровича Юзькова (м. Хмельницький, 2 – 6 березня 2021 року). Хмельницький: Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова, 2021. С. 272-–275.

4.    Кодекс про адміністративні правопорушення: Закон України від 07.12.1984 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/80731-10.

5.    Про запобігання та протидію домашньому насильству: Закон України від 07.12.2017 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/2229-19.

6.    Соловйова О., Зима О. Адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства: проблеми практики. Наука і техніка сьогодні № 4(18) (2023): URL: http://perspectives.pp.ua/index.php/nts/article/view/4428.

7.    Миколаєць В., Мацелик Т., Новицька Н. Адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства щодо дитини. Юридичний вісник, 2(2022). URL: http://yurvisnyk.in.ua/v2_2022/8.pdf.