Стаття присвячена аналізу практики розгляду судами справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства. Зі зміною суспільних умов змінюються і форми насильницьких діянь, і передумови їх здійснення, і практика розгляду судами подібних справ. Домашнє насильство – це поведінка, при якій фізичний і психологічний примус використовується для встановлення та збереження контролю над близькою особою, з якою, здебільшого, кривдник пов’язаний спільним побутом чи родинними зв’язками. Часто це циклічна модель поведінки, яка загострюється, ставлячи під загрозу життя та емоційне благополуччя жертв. Права, які порушуються внаслідок домашнього насильства, включають охоплюють основні фундаментальні права, які захищені міжнародним правом, наприклад, право на життя та тілесну недоторканість і свободу від тортур та іншого жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність поводження.
У статті з’ясовано які стягнення, які найчастіше застосовуються до осіб, що притягуються до відповідальності. С, серед яких них –це штраф, який вважаємо недостатньо ефективним, оскільки може впливати на жертву, а також через малий розмір штрафу. Виокремлена проблема, яка полягає в тому, що суди не приділяють надають достатньої уваги у з’ясуванні з’ясуванню всіх обставин справи, недостатнім є і обґрунтування застосування виду стягнення за вчинення домашнього насильства. Не меншою є проблема самого фіксування випадків домашнього насильства, адже протоколи часто складаються із порушенням вимог КУпАП. Залишається проблема визнання дітей потерпілими, у випадках вчинення насильства у їх присутності.
Зауважено, що встановлення адміністративної відповідальності за вчинення насильства в сім’ї не є достатньо ефективним засобом протидії сімейному насильству та запобігання його рецидивам.
1. Степаненко О. Психологічне насильство як форма домашнього насильства . Нове українське право № 3 (2023) URL: http://newukrainianlaw.in.ua/index.php/journal/article/view/496.
2. Урядовий портал. Новини. Кількість випадків домашнього насильства зросла на 20 %: МВС та Парламент працюють над посиленням відповідальності URL: https://www.kmu.gov.ua/news/kilkist-vypadkiv-domashnoho-nasylstva-zrosla-na-20-mvs-ta-parlament-pratsiuiut-nad-posylenniam-vidpovidalnosti.
3. Комзюк В., Комзюк А. Щодо підстав адміністративної відповідальності // Правові засади організації та здійснення публічної влади: збірник тез ІV Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції, присвяченої світлій пам’яті доктора юридичних наук, професора, академіка-засновника НАПрНУ, першого Голови Конституційного Суду України Леоніда Петровича Юзькова (м. Хмельницький, 2 – 6 березня 2021 року). Хмельницький: Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова, 2021. С. 272-–275.
4. Кодекс про адміністративні правопорушення: Закон України від 07.12.1984 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/80731-10.
5. Про запобігання та протидію домашньому насильству: Закон України від 07.12.2017 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/2229-19.
6. Соловйова О., Зима О. Адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства: проблеми практики. Наука і техніка сьогодні № 4(18) (2023): URL: http://perspectives.pp.ua/index.php/nts/article/view/4428.
7. Миколаєць В., Мацелик Т., Новицька Н. Адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства щодо дитини. Юридичний вісник, 2(2022). URL: http://yurvisnyk.in.ua/v2_2022/8.pdf.