У статті розглянуто, узагальнено та систематизовано основні історичні періоди формування та їх вплив на сучасний розвиток відкритих публічних просторів міст. Виявлено, що з появою перших поселень люди потребували територій, які б служили місцем для громадської діяльності. Поступове зростання цих поселень призвело до збільшення значення цих територій зі спеціалізованими територіями для культурних будівель або торгівлі. З часом міська структура ускладнювалася, але основними формотворчими елементами завжди залишалися вулиці та площі. Технологічний розвиток вніс зміни в розвиток міст і протиставив нові концепції традиціям минулого, підпорядкувавши проектну діяльність потребам сучасного транспорту, технічної, екологічної та економічної доцільності.
Протягом тривалого часу відкритий публічний простір міст та його розуміння змінювалися в уявленнях архітекторів, та й людей, для яких ці простори призначені. Трансформувалися світогляд, функції, взаємозв’язки окремих компонентів архітектурного середовища, змінилося розуміння цілей простору, а значить, до таких просторів треба прагнути. У статті розглянуто, узагальнено та систематизовано основні історичні періоди становлення та їх вплив на сучасний розвиток відкритих публічних просторів міст. Визначено спільні риси та характерні риси формування відкритих публічних просторів у містах на кожному з основних історичних етапів. Показано важливість урахування взаємозв’язку соціальних потреб людини з фізичним простором. Представлено взаємозв’язок формування публічних просторів в містах України з основними історичними етапами.
Аналіз основних історичних періодів дав змогу простежити ставлення людей до відкритого публічного простору міст у різні часи, а також виявити спільні та відмінні риси, постійні риси та елементи. Виявлено, що потреба у відкритих публічних просторах була присутня на всіх історичних етапах, але їх функціональне наповнення змінювалося. Простежується європейська архітектура, з тією лише різницею, що розвиток містобудування в Україні, подібно до європейських періодів, відбувався з певним запізненням.