Кадастр у структурі ринку земель

2016;
: сто. 117-123
Надіслано: Березень 30, 2016
Національний університет “Львівська політехніка”
Національний університет “Львівська політехніка”

Мета. Періодичне продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення не вирішує основного завдання земельної реформи – вільний обіг земель з метою покращення добробуту населення, підвищення соціально-економічного розвитку територій на основі розробки нових економічних, фінансово-кредитних міжгосподарських взаємозв’язків та механізмів. При цьому повинні бути сформовані на законодавчому та нормативно-правовому рівні певні передумови функціонування ринку земель, визначивши перед цим його функцію. Відповідно до вищезазначеного, цільова функція визначається як сукупність еко-
номіч­них, технічних, управлінських та інших дій, заходів, рішень тощо щодо ефективного та раціонального використання земель сільськогосподарського призначення в контексті максимального підвищення соціально-матеріального стану населення території. Методика. В основу досліджень покладені методи аналітичного аналізу фінансово-господарської діяльності сільськогосподарських підприємств у різні періоди; структури та форми організації фінансово-кредитної системи; принципи формування агропідприємств. Результати. В результаті проведених досліджень висвітлені основні недоліки впровадження обігу земель сільськогосподарського призначення, які стримують їх ринок. У зв’язку з цим розроблені рекомендації щодо створення передумов ефективного функціонування ринку земель. Це зокрема: розробка багатьох законодавчих та нормативно-правових актів, які б дали змогу удосконалити систему збору кадастрової та землевпорядної документації; розробити ефективні механізми кредитування сільгоспвиробників; сформувати ефективну консультативну службу із земельно-майнових відносин. Наукова новизна полягає у розробці нових підходів до формування ринку землі, які базуються не на отриманні максимальних прибутків, а на задоволенні потреб населення. Практичне значення. Наведені в статті висновки і рекомендації можуть бути використані органами законодавчої та виконавчої влади під час створення механізмів ефективного функціонування ринків нерухомості.

1. Kruchok S. I. Ipotechne kredytuvannja: jevropejs'ka praktyka ta perspektyva rozvytku v Ukrai'ni [Mort-gages: European practice and development pro-spects in Ukraine]. Urozhaj, 2003. 280 p.
  2. Muzyka N. M., Kovalyshyn O. F. Zemel'ne ipotechne kredytuvannja v umovah rynkovyh peretvoren' [Land mortgages in terms of the market reforms]. Visnyk L'vivs'kogo nacional'nogo agrarnogo uni-versytetu : ekonomika APK.[ Bulletin of Lviv Na-tional Agrarian University: Economy AIC]. 2010, No. 17(2). pp. 576 – 579.
  3. Otchety Krest'janskogo pozemel'nogo banka za 1883 – 1916 gg [Reports of Country land bank for 1883 – 1916 years] Sbp.[ miscellany]. 1884, 1917.
  4. Otchety Gosudarstvennogo Dvorjanskogo zemel'nogo banka za 1886-1915gg [Reports of State Nobility Land Bank for 1886–1915 years] Spb. [miscellany]. 1887, 1916.
  5. Pashaver B. J. Rynok zemli: svitovyj dosvid ta nacio-nal'na strategija [The land market: international experience and national strategy]. Ekonomika APK. [Economy of AIC]. 2009, No. 3. pp. 47–53.
  6. B. M. Danilishin, S. І. Doroguncov, V. S. Mіshhenko ta in.. Prirodno-resursnij potencіal stalogo rozvitku Ukrayini [Natural resource potential for the sustain-able development of Ukraine]. K. RPS Ukrayini, 1999.
  7. “Stanovlennja rinku sіl's'kogospodars'kih zemel' v Ukraїnі: zmіni, tendencії ta svіtovij dosvіd” [The formation of the agricultural land market in Ukraine: changes, trends and international experience] prezentacіja dopovіdі eksperta Asocіacії “Zemel'na spіlka Ukraїni” M. Kobecja [M. Kobets, the Association “Land Union of Ukraine” expert’ report presentation]. 2011
  8. Perovich. L.M. Perspektivi rozvitku rinku zemel' u kontekstі іstorichnogo minulogo [The land market development prospects in the context of the past]. Vіsnik L'vіvs'kogo nacіonal'nogo agrarnogo unіversitetu : ekonomіka APK [Bulletin of Lviv Na-tional Agrarian University: Economy of AIC]. 2011, No. 18(2). pp. 175–179.
  9. Perovich L. Zemel'nі resursi – osnova rozvitku rinku neruhomostі [Land resources – the real estate devel-opment basis]. Zemlevporjadnij vіsnik [The Land Management Journal]. 2002, No. 4. pp. 12–16.
  10. Perovich L., Burdenjuk V. Zemel'nі fіnansovі іnstitucіyi [Land financial institutions]. Suchasnі dosjagnennja geodezichnoyi nauki ta virobnictva [Modern achievements in geodetic science and industry ]. 2005. pp. 346–351.
  11. http://imfgroup.com.ua.
  12. D. Pas'ko, M. Obolons'kyj, M. Gajdaj Shho dast' Ukrai'ni vil'nyj rynok zemli [What will the free land market give to Ukraine]. Ukrai'ns'ka Pravda. [Electronic resource] http://www.pravda.com.ua/articles.