Моделювання густинної будови родовищ самородної сірки за матеріалами гравітаційної дорозвідки

2013;
: стоp. 188-198
Надіслано: Червень 10, 2013
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу; Карпатське відділення Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України,

Досвід багаторічної (1990–2005 рр.) практики гравіметричних досліджень на сірчаних родовищах втілено у методику комп’ютерної інтерпретації гравіметричних даних, актуальним геологічним завданням якої є виявлення зон підвищеного вмісту самородної сірки в рудоносному пласті або оконтурення локальних інтенсивних змін у розрізі родовищ після видобутку сірки методом підземної виплавки. Методика інтерпретації просторово-часових аномалій поля сили тяжіння, які спричинені локальними змінами в будові геологічних середовищ малих об’ємів, передбачає застосування відповідних комп’ютерних технологій швидкого і достатньо точного розв’язання прямих і обернених 2D і 3D задач гравірозвідки великої розмірності. Комп’ютерне імітаційне моделювання та практичні результати підтверджують високу геологічну та економічну ефективність детального високоточного гравіметричного моніторингу посттехногенних змін у густинній будові родовищ самородної сірки.

1. Анікеєв С.Г. Про фізичну детермінованість квазі­розв’язків лінійних обернених задач гравімаг­нітометрії // Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – Львів: Вища школа. – 1993. – Вип. 30. – С. 9–17.
  2. Анікеєв С.Г., Кузьменко Е.Д., Станкін О.В. Особ­ливості гравітаційного моніторингу на при­кладі вирішення задач контролю експлуатації сірчаних родовищ // Розвідка та розробка наф­тових і газових родовищ. – Івано-Франківськ. – 1995. – Вип. 32. – С. 39-49.
  3. Анікеєв С.Г. Комп’ютерна система рішення пря­мих та обернених задач гравірозвідки для 2D/ 3D моделей складнопобудованих середовищ // Роз­від­ка та розробка нафтових і газових родо­вищ. Серія: Розвідувальна і промислова геоло­гія. – Івано-Франківськ. – 1997. – Вип. 34. – С. 57–63.
  4. Анікеєв С.Г. Методика інтерпретації гравіметрич­них матеріалів при довільній будові геологіч­них середовищ: Автореф. диc... канд. геол. на­ук. – Івано-Франківськ: ІФДТУНГ. – 1999. – 24 c.
  5. Анікеєв С.Г. Про імітаційне моделювання в гра­вірозвідці // Теоретичні та прикладні аспекти геоінформатики. – Київ. – 2007. – С. 292–298.
  6. Анікеєв С.Г. Про методику моделювання складно­побудованих середовищ в гравірозвідці // Тео­ретичні та прикладні аспекти геоінформатики. – Київ. – 2008. – С. 67–72.
  7. Анікеєв С.Г. Про методику гравіметричного моні­торингу змін в будові геологічного середовища // Геодинаміка. – 2008. – № 1(7). – С. 141–146.
  8. Анікеєв С.Г., Степанюк В.П. Гравірозвідка і маг­ніторозвідка: навч. посібник. – Івано-Фран­ківськ: ІФНТУНГ, 2009. – 242 с.
  9. Костровская А.И., Озерко Н.Г. Пористость и ка­вернозность серных руд в связи с извлечением серы // Галогенные формации Украины и свя­занные с ними полезные ископаемые. – К.: Наук. думка. – 1971. – С. 207–209.
  10. Кузьменко Э.Д. и др. Состояние и перспективы геофизической изученности серных месторож­дений при подготовке их к подземной вы­плавке. Обзор. Инф. Сер. Сера и серная про­мышленность, – М.: НИИТЭХИМ, 1988. – 59 с.
  11. Кузьменко Е.Д., Аникеев С.Г., Меньшиков В.В. Плот­ностная характеристика разреза по ре­зуль­татам детальных гравиразведочных работ на Неми­ровском месторождении серы // Про­блемы произ­водства серы: Сб. науч. тр.: ДСП/ВНИПИСера – М.: НИИТЭХИМ, 1988. – С. 104–108.
  12. Кузьменко Э.Д., Аникеев C.Г. Информативность поля силы тяжести в задачах мониторинга ме­сторождений серы (результаты моделирова­ния) // Модели и алгоритмы многоуровневого управления эколого–экономическими система­ми региона / Ин-т кибернетики им. В.М. Глуш­кова НАН Украины. – Киев. – 1994. – C. 64–70.
  13. Маловичко А.К., Основной курс гравиразведки. Ч. 1. – Пермь, 1966. – 326 с.
  14. Маловичко А.К., Костицын В.И., Тарунина О.Л. Детальная гравиразведка на нефть и газ. – М., Недра, 1979. – 192 с.
  15. Маловичко А.К., Костицын В.И. Гравиразведка. – М.: Недра, 1992. – 357 с.
  16. Резниченко Л.Б., Бевза Ю.В. Об использовании общегеологических особенностей сероносных толщ для удешевления строительства рудников подземной выплавки серы // Тектоника и по­лезные ископаемые запада Украинской ССР. Часть II. – К.: Наук. думка. – 1973. – С. 134–135.
  17. Страхов В.Н. Современное состояние и перспек­тивы развития теории интерпретации гравита­ционных и магнитных аномалий // Вопросы теории и практики геологической интерпрета­ции гравитационных, магнитных и электричес­ких полей. Труды международной конферен­ции. – Воронеж. – 1998. – С. 4–35.
  18. Рижик Є.І., Шуровський О.Д., Мачкур О.В. Звіт про геологорозвідувальні роботи “Розвідка пів­нічно-західної частини Головного покладу Язів­ського родовища самородної сірки з метою під­готовки її до експлуатації підземною виплав­кою”. Геолого-геофізична експедиція ПДП “Спецгеологороз­відка”, Міністерство промис­лової політики України. – Івано-Франківськ, 2003. – 305 с.