Корові термобаричні перетворення мінеральної речовини і пов’язане з ними сейсмічне вертикальне розшарування літосфери

Надіслано: Жовтень 26, 2010
Автори:
Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України, м. Київ

Методом порівняння експериментальних даних з лабораторного вивчення пружно-густинних характеристик гірських порід (Vp, Vs, ρ) залежно від тиску і температури, що змінюються за програмами, відповідними їхньому розподілу з глибиною для конкретного регіону, і матеріалів глибинного сейсмічного зондування встановлено, що в земній корі на глибинах 3–25 км існують зони знижених швидкостей (хвилеводи) термодинамічної природи. Cтруктурно-фізичними експериментальними дослідженнями зразків порід після дискретного РТ навантаження показано, що при тиску і температурі, які характерні для глибин зон інверсії швидкості, породи розущільнені переважно в ділянці міжзернових контактів. Спостерігається ефект дилатансії зі слідами катакластичних перетворень. Зі збільшенням глибини залягання порід наведені структурні зміни мінеральної речовини зникають за рахунок її пружно-пластичного перетворення подібно до регіонального метаморфізму. Зони знижених швидкостей термодинамічної природи у земній корі нестійкі та чутливі до змін глибинних термодинамічних умов. Їхня конфігурація (потужність, інтенсивність, розташування в земній корі) залежить від глибинних теплових потоків конкретного регіону та теплопровідності порід.

1. Коболев В.П., Свищук И.Н., Шаповал В.И., Кар-наухова Е.Е. Теплопроводность некоторых гра-нитоидов Украинского щита в термобаричес-ких условиях земной коры // Геофиз. журн. – 2007. – 29, № 3. – С. 37–48.
  2. Корчин В.А. Термобарическое петроструктурное моделирование земной коры Украинского щи-та и природа некоторых сейсмических границ // Материалы V-х геофизических чтений им. Ф.Ф.Федынского. – Москва: ГЕОН – 2003. – С. 83.
  3. Корчин В.А. Структурные особенности минераль-ной среды в РТ-условиях различных глубин земной коры // Геофиз. журн. – 2007. – 29, № 3. – С. 49–77.
  4. Корчин В.А. Коровые термобарические преобра-зования минерального вещества и связанное с ними сейсмическое вертикальное расслоение литосферы / Матеріали наукової конференції “Геофізичні технології прогнозування та моні-торингу геологічного середовища”. 6-10 жов-тня, 2008, Львів. – Львів: Сполом, 2008. – С. 36–38.
  5. Кутас Р.И. Поле тепловых потоков и теоретичес-кая модель земной коры. ― К.: Наук. думка, 1978. ― 140 с.
  6. Лебедев Т.С., Корчин В.А. Упругие характерис-тики минерального вещества в термобаричес-ких условиях земных недр // Acta Geodaetica, Geophysica et Montanistica Acad. Sci. Hung. – Budapest: Academiai Kiado. – 1979. – 14, 1-2. – P. 181–226.
  7. Лебедев Т.С., Корчин В.А., Савенко Б.Я., Шапо-вал В.И., Шепель С.И. Физические свойства минерального вещества в термобарических условиях литосферы. – К.: Наук. думка, 1986. – 200 с.
  8. Лебедев Т.С., Корчин В.А., Шепель С.И., Савен-ко Б.Я., Шаповал В.И., Буртный П.А. Петро-физические исследования при высоких РТ-параметрах и их геофизические приложения. – К.: Наук думка,1988. – 248 с.
  9. Лебедев Т.С., Шаповал В.И., Корчин В.А. Иссле-дования воздействия высоких температур и давлений на изменение скорости в извержен-ных и метаморфических горных породах // Геофиз. сб. АН УССР. – 1969. – Вып.31. – С. 75-92. – Вып.32. – С. 5–17.
  10. Лебедев Т.С., Шаповал В.И., Корчин В.А., Прав-дивый А.А. Определение теплопроводности ми-нерального вещества по акустическим изме-рениям в различных термобарических услови-ях // Геофиз. журн. – 1980. – 11, № 5. – С. 33–39.
  11. Любимова Е.А. Термика Земли и Луны. – М.: Наука, 1968. – 279 с.
  12. Нащекин В.В. Техническая термодинамика и те-плопередача. ― М.: Изд-во “Высшая школа”, 1969. – 560 с.
  13. Структура земной коры Центральной и Восточной Европы. – К.: Наук. думка, 1980. – 280 с.
  14. Трипольский А.А., Шаров Н.В. Литосфера докем-брийских щитов северного полушария Земли по сейсмическим данным. – Петрозаводск: Карельский научный центр РАН, 2004. – 159 с.
  15. Korchin V.A. Thermobaric Seismic Stratification of the Lithisphere // 12 International Symposium on Deep Structure of the Continents and their Margins. September 24-29, 2006. Shonan Village Center, Hayama, Japan. – NHA-P02.
  16. Korchin V.A, Kobolev V.P, Burtny P.A., Karnau-khova E.E. The thermobaric nature of the low seismic velocities zone’s in the Earth crust // Международный научно-практический семи-нар “Модели земной коры и верхней мантии”. 18-20 сентября, 2007 г. Санкт-Петербург, Рос-сия. (CD ROM).