Відбування покарань неповнолітніми в країнах західної та східної Європи в порівнянні з Україною

Valentin KOVALENKO, Maria KOVAL "Persons served by juvenile in the countries of western and eastern Europe compared with Ukraine".

член-кореспондент Національної академії правових наук України
Національний університет «Львівська політехніка», Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти

Система поводження з дітьми, які мають проблеми із законом, існують вже більше століття, починаючи зі створення окремих установ для неповнолітніх правопорушників та дітей «групи ризику», за яким незабаром було прийнято низку  нормативно-правових актів. Хоча з самого початку діяли різні моделі, переважним був підхід, орієнтований на забезпечення благополуччя дитини, тобто забезпечення її найвищих інтересів. Цей підхід виходить з концепції втручання в найвищі інтереси дітей, у центрі уваги яких перебувають їх потреби, а  не вчинки, і які засновані  на залученні соціальних працівників для сприяння суду в питаннях, що входять до їх професійної компетенції. Найчастіше навколо таких систем правосуддя щодо дітей існують соціотерапевтичні та освітні установи для реабілітації та реінтеграції неповнолітніх правопорушників чи тих, хто ризикує ними стати. Інші системи правосуддя у справах неповнолітніх, які можуть вважатися характерними, ґрунтуються на системі судочинства, яка більше нагадує систему кримінального правосуддя для дорослих, або адміністративні комісії або інші неформальні процеси судочинства.

В деяких країнах не передбачено жодних (або передбачено дуже мало) спеціальних норм щодо неповнолітніх правопорушників. Внаслідок цього існують величезні відмінності в формах і типах судів, служб та установ, що становлять систему правосуддя у справах неповнолітніх.

Щодо дітей, які перебувають у конфлікті із законом, основним аспектом є те, що в кримінальних процесах останнім, зважаючи на їх вік і незрілість, призначається окремий режим, відмінний від того, що застосовується щодо дорослих правопорушників. Передумовою для цього служать особлива вразливість та обмежені можливості дітей, процес розвитку яких ще не завершився. Не тільки будь-які дії повинні оцінюватися відповідно до стандартів забезпечення найкращих інтересів дитини, але й сама система повинна чуйно реагувати на потреби дитини в догляді  пов'язані з її розвитком, з метою забезпечення реінтеграцію дітей у суспільство як законослухняних громадян. Тому система правосуддя у справах неповнолітніх повинна концентрувати свою увагу не тільки на характер вчиненого правопорушення, а й на корінних причинах його вчинення, а також на конкретних обставинах кожної дитини.

1.         Vakulenko O. (2008). Sotsialna adaptatsiia nepovnolitnikh ta molodi, yaki povertaiutsia z mists pozbavlennia voli [Social adaptation of juveniles and young people returning from prison]. Sotsialna robota v Ukraini: teoriia i praktyka. URL: http://archive.nbuv.gov.ua. [in Ukrainian].

2.         Kibysh A.I. Resotsializatsiia nepovnolitnikh zasudzhenykh ta yii osoblyvosti v krainakh Skhidnoi Yevropy [Resocialization of Juvenile Prisoners and its Peculiarities in Eastern Europe]. URL: http://gisap.eu/ru/node/1350. [in Ukrainian].

3.         Kryvochenko L. (1969). Problemy efektyvnosti pokarannia zastosovanoho do nepovnolitnikh pravoporushnykiv [Problems of the effectiveness of punishment applied to juvenile offenders]. Radianske pravo. № 2. Р. 43-47. [in Ukrainian].

4.         Kryminalne pravo Ukrainy. Zahalna chastyna [Criminal law of Ukraine. General part]: Pidruchnyk u 2-kh tt. (rek. MON Ukrainy) / Yu. V. Aleksandrov, V. I. Antypov, M. V. Volodko, O. O. Dudorov ta in. ; Za red. M. I. Melnyka, V. A. Klymenka. 5-te vyd., pererobl. ta dopov. K. : 2016. 744 р. [in Ukrainian].

5.         Kryminalnyi kodeks Ukrainy [The Criminal Code of Ukraine] vid 5 kvitnia 2001 r. (iz zminamy ta dopovnenniamy). Verkhovna Rada Ukrainy. URL: http://zakon1.rada.gov.ua  [in Ukrainian].

6.         Merkulova V. O., Hrytenko O. A. Problemy osudnosti, neosudnosti, obmezhenoi osudnosti za kryminalnym zakonodavstvom krain romano-hermanskoi pravovoi systemy [Problems of sanity, insanity, limited sanity under the criminal law of the Romano-Germanic legal system]. Pivdennoukrainskyi pravnychyi chasopys. 2014. № 1. Р. 46-50. [in Ukrainian].

7.         Myroshnychenko N. (2013). Vikova osudnist nepovnolitnikh u kryminalnopravovii doktryni Ukrainy [Juvenile age sanity in the criminal law doctrine of Ukraine]: avtoref. dys. ... kand. yuryd. nauk : spets. 12.00.08 – kryminalne pravo ta kryminolohiia ; kryminalno-vykonavche pravo. Odesa. 20 р. [in Ukrainian].

8.         Penitentsiarna systema ta prava liudyny: pravovyi posibnyk [Penitentiary system and human rights: a legal guide] / Fedoruk O.O., Yakovets I.S., Bondarenko O.A. K. : Asotsiatsiia UMDPL, 2017. 256 р. [in Ukrainian].

9.         Stadnik V. (2017). Vykonannia pokarannia u vyhliadi pozbavlennia voli shchodo nepovnolitnikh [Execution of penalties in the form of deprivation of liberty in relation to minors]. Dys. kand. yuryd. nauk. Lviv. 262 Р. [in Ukrainian].