Застава, як один із видів запобіжних заходів у кримінальному провадженні: проблеми застосування

2022;
: 385-390

Shai R. Security as one of the types of preventive measures in criminal proceedings: problems of application.

Автори:
Доцент кафедри теорії, історії та філософії права Інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка»

У статті розглядаються проблемні питання, що стосуються застосування до підозрюваного, обвинуваченого, засудженого одного із видів запобіжних заходів, а саме – застави, в сучасному українському кримінальному процесі.

Застосування застави у кримінальному провадженні викликає багато питань теоретичного та практичного характеру. Зокрема, у законодавстві відсутній єдиний перелік підстав та умов застосування застави як запобіжного заходу. Правозастосовна практика також не містить єдиного підходу до вирішення цього питання. Проведений аналіз дає підстави стверджувати, що фактичними підставами для застосування запобіжних заходів загалом та застави зокрема є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення; наявність ризиків, які дають підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України. Юридичною підставою для застосування застави як запобіжного заходу є ухвала слідчого судді, суду про: застосування запобіжного заходу у вигляді застави; застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з визначенням розміру застави як альтернативи тримання під вартою; зміна запобіжного заходу з особистого зобов’язання, особистої поруки, домашнього арешту або тримання під вартою на заставу як наслідок невиконання умов застосування більш м’якого або жорсткого запобіжного заходу. Під час обрання застави як запобіжного заходу доцільно разом з підставами враховувати і умови, наявність яких має враховуватися під час обрання цього запобіжного заходу.

Превентивний характер застави виявляється в цілях її застосування у кримінальному процесі. Такими цілями є забезпечення того, щоб підозрюваний чи обвинувачений виконував свої процесуальні зобов’язання, покладені на нього; запобігання спробі переховування; знищення доказів чи інших важливих для кримінального процесу речей; незаконного впливу на учасників кримінального провадження; перешкоджання кримінальному провадженню та вчинення іншого кримінального правопорушення.

1. Kryminalʹnyy protsesualʹnyy kodeks Ukrayiny: Zakon Ukrainy vidb 13 kvitnya 2012 r. № 4651-VI. (2013). Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 9–10, 11–12, 13, art. 88. [in Ukrainian].

2. Poriadok vnesennia koshtiv na spetsialnyi rakhunok u razi zastosuvannia zastavy yak zapobizhnoho zakhodu : zatverdzhenyi postanovoiu Kabinetu Ministriv Ukrainy vid 11 sichnia 2012 r. № 15 / [Elektronnyi resurs].  Rezhym dostupu do Poriadku : http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/15-2012-p. [in Ukrainian].

3. Petrov O.S. Aktualni pytannia zastosuvannia zastavy yak riznovydu zapobizhnoho zakhodu za chynnym Kryminalnym protsesualnym kodeksom Ukrainy. Naukovyi visnyk Mizhnarodnoho humanitarnoho universytetu. 2017. S. 110–112. [in Ukrainian].

4. Malanchuk P. M., Holovanova V. I. (2018) Pledge in the system of precautionary measures of the current criminal procedural legislation of Ukraine. Pravovi horyzonty, 10 (23). 73–77 [in Ukrainian].

5. Kryminalnyi protses : pidruchnyk / Yu.M. Hroshevoi, V.Ia. Tatsii, A.R. Tumaniants ta inshi, za zah. red. V.Ia. Tatsiia, O.V. Kaplinoi, O.H. Shylo. Kh. : Pravo, 2014. 824 s. [in Ukrainian].

6. Sichko V. O. Zastava yak zapobizhnyi zakhid u kryminalnomu provadzhenni: okremi pytannia zastosuvannia. Pravo i suspilstvo. 2018. № 4, ch. 2. S. 269–274. [in Ukrainian].

7. Rybalko V. O. (2015) Valuable concepts used in the regulation of collateral as a precautionary measure. Istoryko-pravovyi chasopys, 1 (5), 130–135 [in Ukrainian].

8. Naukovo-praktychnyi komentar / Za zahalnoiu redaktsiieiu profesoriv V. H.Honcharenka, V. T. Nora, M. Ye. Shumyla. Kyiv: Yustinian, 2012. 1224 s. [in Ukrainian].

9. Kutskir H.M. Pidstavy i protsesualnyi poriadok zastosuvannia zastavy yak sposobu obmezhennia prava vlasnosti pid chas kryminalnoho provadzhennia. Naukovyi visnyk Khersonskoho derzhavnoho universytetu. Seriia: Yurydychni nauky. Vypusk 3, Tom 3. S. 150–155. [in Ukrainian].

10. Rishennia Yevropeiskoho Sudu z prav liudyny u spravi «V proty Shveitsarii» № 14379/88 vid 26 sichnia 1993 roku. URL: https://europeancourt.ru/resheniya-evropejskogo-suda-na-russkom-yazyke/w... shvejcarii-postanovlenie-evropejskogo-suda/ [in Russian].